Nissan’da Büyük Veri İhlali

nissan

1 milyondan fazla Nissan müşterisinin hassas verileri bilgisayar korsanları tarafından çalındı.

İddialara göre Nissan müşterilerinin adları, adresleri, VIN’leri, kredi puanları ve daha birçok kişisel verisi bilgisayar korsanları tarafından çalındı.

Otomobil devi Nissan, Kanada’daki kolunun bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını doğruladı. Yaşanan veri ihlalinin detayları henüz açıklanmadı ancak Nissan’ın kendi açıklamasına göre hem geçmiş müşteriler hem de mevcut müşteriler etkilenmiş olabilir. Bu da yaklaşık olarak 1.13 milyon kişiye denk geliyor.

Nissan müşterilerine ait birçok özel bilginin çalınmış olabileceğinden korkuluyor. Müşterilere ait adları, adresleri, araç kimlik numaralarını (VIN’ler), araç markalarını ve modellerini, kredi puanlarını, kredi miktarlarını ve aylık ödemeleri içeren birçok kişisel bilgi çalınmış olabilir.

Nissan yaptığı bir açıklamada müşterilere ait ödeme bilgilerinin çalınmadığını belirtti. Her ne kadar ödeme bilgilerine ait bilgilerin çalınmadığı açıklansa da tam olarak hangi verilerin çalındığını belirlemek için araştırmalar sürüyor. Ayrıca etkilenen müşterilerin tam sayısını belirlemek için de çalışıyorlar.

Nissan Kanada finans başkanı Alain Ballu şu sözleri söyledi:

Yaşadığımız veri ihlalinden etkilenen müşterilerimizden özür diliyoruz. Ayrıca çalınan verilerin sebep olacağı rahatsızlıklardan dolayı da şimdiden özür dileriz. Müşterilerimizi konu hakkında desteklemeye ve sistemlerimizin güvenliğini sağlamaya odaklandık.

Nissan yaşadığı saldırı nedeniyle müşterilerine bir yıl boyunca ücretsiz TransUnion kredi hizmeti sunuyor. Ayrıca sunduğu bu ücretsiz hizmet bütün Nissan müşterilerine sunuluyor. Çünkü hangi müşterilerin ihlalden etkilendiği tam olarak bilinmiyor.

Nissan yaşadığı siber saldırıyı 11 Aralık’ta fark etti. Firma ihlali fark etmesinden tam 9 gün sonra müşterilerine konu ile ilgili bilgi verdi.

Nissan’ın açıklamasına göre Kanada dışındaki müşteriler yaşanan saldırıdan etkilenmedi. Otomobil devi konuyu araştırmak ve sonuçlandırmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyor.