Çocuğunuzun Akıllı Oyuncağı Hacklendi mi?

toys

Çocuğunuzun akıllı oyuncağının saldırıya uğrayıp uğramadığını nasıl anlarsınız?

Dijital teknoloji hayatımızın her alanına sızmış durumda ve günümüzde bilgisayar korsanları evlerimize kadar girebiliyor. Bu durumda özellikle teknolojik aletleri kullanan çocuklarımız büyük tehlike altında olabilir.

Akıllı oyuncaklar gün geçtikçe popülerleşiyor ve çocuklar tarafından sıkça kullanılıyor. Dünya çapında yetkili makamlar aileleri bu akıllı oyuncaklar konusunda sıkça uyarıyor. Çünkü uzmanlara göre akıllı oyuncaklar siber saldırılara karşı oldukça savunmasız. İnternete bağlanabilen her cihazda olduğu gibi akıllı oyuncaklarda da güvenlik açıkları mevcut. Hatta bu güvenlik açıkları yüzünden yakın zamanda Almanya’da “My Friend Cayla” adındaki bir oyuncağın ve çocuklar için üretilen akıllı saatlerin satışı durduruldu.

Which? isimli bir tüketici grubunun raporuna göre özellikle Furby Connect, I-Que Intelligent Robot, Toy-fi Teddy ve CloudPets adlı oyuncaklar güvenli olmayan Bluetooth bağlantılarına sahip. Bu raporu inceleyen bir güvenlik firması Which? grubuyla birleşti ve bu oyuncakların piyasadan kaldırılması için çalışmalara başladı.

IBTimes UK ilgili oyuncakların üretici firmalarıyla iletişime geçti ve konu hakkında görüşlerini almak için istekte bulundu. Furby’nin üreticisi Hasbro “güvenlik bir numaralı önceliğimiz” diye yanıt verirken, i-Que’nun üreticisi Vivid şimdiye dek oyuncakların kötü niyetli aktiviteler için kullanılmadığını belirtti. Cloud Pets ve Toy Fi’nin üreticileri konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Uzmanlar bu gibi güvenlik önlemlerinin sonradan alınmasındansa en başta, daha ürünlerin piyasaya sürülmesinden önce önlem alınması gerektiğini düşünüyor. Çünkü normal bir kişinin siber saldırıya uğrayıp uğramadığını anlaması oldukça zor.

Hedgehog Security’nin CEO’su Peter Bassill şunları söyledi:

En iyi savunma dikkattir. Çocuğunuzun oyuncağı söylememesi gereken bir şey söyledi mi? Işıkları ilk aldığınızdan bu yana farklı şekillerde yandı mı? Kendisiyle oynanmadığı zaman herhangi bir harekette bulundu mu?

Bu gibi detaylara dikkat etmenin yanı sıra oyuncakla birebir iletişim kuran çocuğunuzla da konuşabilirsiniz. Çocuğunuza oyuncağın garip hareketlerde bulunup bulunmadığını sorarak oyuncağın durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir uygulama geliştirme firması olan Potato’nun uzmanlarından Stu Cox şu yorumu yaptı:

Gerçek şu ki, ebeveynlerin çocuklarını oyuncaklarının saldırıya uğrayıp uğramadığını anlaması çok zor ve bu konuda yapabilecekleri pek bir şey yok.

Ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey oyuncağı satın almadan önce oyuncağın gerekli güvenlik araçlarına sahip olup olmadığını kontrol etmektir.