USB Sürücüler Tehlikeli Olabilir mi?

usb

Farklı depolama boyutları olan USB sürücüler birçok bilgisayar kullanıcısı için faydalı oluyor. Peki bu USB sürücüler kullanıcılar için tehdit oluşturuyor olabilir mi?

Geçtiğimiz yılın ortalarında WikiLeaks Vault 7 serisinde CIA zararlı yazılım içeren USB bellekleri başkalarına karşı kullanmakla suçlanmıştı.

Siber tehditlerin sayısı her geçen gün artıyor olsa da USB sürücüler gibi kullanıcıların hayatını kolaylaştıran cihazların kullanımı da artıyor. Bu gibi cihazlar tercih ediliyor fakat aslında veri aktarımı işlemi oldukça tehlikeli olabilir. USB sürücülerin sahip olduğu taşınabilirlik ve çeşitli ağlara anında bağlantı gibi özellikleri onları veri güvenliği açısından tehlikeli hale getiriyor.

Olası Riskler

USB sürücülerin tasarımı onları siber güvenlik açısından zayıf kılıyor ve bu zayıflıkları günlük bilgisayar kullanıcılarını bile negatif yönden etkileyebiliyor. Kullanıcılar için rahatsız edici olacak fakat yine de bütün kullanıcıların kullandıkları USB sürücülere şüpheyle yaklaşması gerekiyor.

Security Research Labs’in araştırmacıları Karsten Nohl ve Jakob Lell’e göre üreticiler USB aygıtların güvenliğini düşünmüyor. Bu sebeple herhangi bir zararlı yazılım ürünün orijinal yazılımının yerine geçebilir ve aygıtın kontrolünü eline geçirebilir.

USB sürücülere yerleştirilecek zararlı yazılımlar takıldıkları cihazlardan veri çalmak için programlanabilir. Hatta bulaştıkları cihaza yayılıp, daha büyük veri kayıplarına sebep olabilirler.

TechAdvisory’nin raporuna göre zararlı yazılımların %25’i USB sürücüler aracılığıyla hedefe iletiliyor. Ne yazık ki birçok vakada zararlı yazılımın varlığı ancak veri kayıpları yaşandığında fark ediliyor ve zararlı yazılım çoktan ağa ve ağdaki bütün cihazlara yayılmış oluyor.

Peki USB tehditlerini en aza indirgemek için ne yapılabilir?

Evinizdeki veya işyerinizdeki bir aygıta USB bağlıyorsanız bazı önlemler tehditleri indirgemenize yardımcı olabilir.

1) Bilmediğiniz USB Sürücüleri Kullanmaktan Kaçının

Birçok kişi konu USB olduğunda güvenliğini sorgulamıyor. Genellikle önemli veya hassas bilgileri bu USB’lerde depolayıp bunu başkalarıyla paylaşmak için kullanıyoruz. USB sürücülerin kişiler arasında bu kadar çok alışverişinin yapılıyor olması onların risklerini arttırıyor.

Ayrıca birçok insan “ücretsiz elektronik cihaz” teklifine hayır demez ve dışarıda buldukları, kendilerine hediye edilen USB sürücüleri gönül rahatlığı ile kullanırlar. Fakat bu oldukça yanlış bir davranış. Yapılan bir ankete göre kişilerin neredeyse %50’si yerde buldukları USB sürücüleri herhangi bir güvenlik önlemi almadan kullanıyor.

2) USB Sürücünüzü Şifreleyin

USB sürücünüzü hangi aygıtta kullanacak olursanız olun mutlaka şifreleme yöntemi kullanın. Verilerinizi korumanın en etkili yollarından biri USB sürücünüzü şifrelemektir.

3) Güvenilir Bir Anti-Virüs Yazılımı Kullanın

Kullandığınız cihaza bir USB takıldığında otomatik olarak tarama yapan bir anti-virüs yazılımı kullanın. Çoğu zaman bilgisayar kullanıcıları tercih ettikleri anti-virüs yazılımının ne kadar işlevsel olduğu ile ilgilenmiyor. Kullandığınız yazılımların sizi nelerden koruduğunu öğrenin.

4) Ayarları Değiştirin

“Otomatik yürütme” ve “Otomatik çalıştırma” özelliklerini devre dışı bırakın.