Sahte Telegram Uygulamasına Dikkat

teligram

Google Play Markette Telegram’ın sahte versiyonu olan Teligram bulundu.

Güvenlik araştırmacıları Google Play Markette Telegram uygulamasının sahte versiyonunu ortaya çıkarttı. Bulunan sahte uygulama orijinal Telegram uygulamasının güncellenmiş versiyonu olduğunu iddia ediyor. Symantec’teki araştırmacılara göre bulunan sahte uygulama Google Play Markette “Teligram [NEW VERSION UPDATED]” ismiyle yer alıyor ve orijinal Telegram uygulamasına neredeyse birebir benziyor.

Belki de iki uygulama arasındaki tek fark isimlerindeki harf farklılığı olabilir. Dikkatsiz kullanıcılar bu sahte uygulamanın gerçekten Telegram’ın yeni versiyonu olduğunu düşünebilir.

Teligram uygulamasının arayüzü orijinal Telegram uygulamasının neredeyse aynısı. Sahte uygulama orijinal Telegram gibi anlık ileti uygulaması işlevine sahip olsa da aynı zamanda arka planda zararlı uygulamalar çalıştırıyor ve kullanıcılara sürekli reklam görüntülüyor.

Symantec tarafından 10 Ocak günü yayınlanan blog yazısında şu sözler yer alıyor:

Uygulama bir kez cihaza kurulduğunda orijinaliyle farkını anlamak zorlaşıyor.

Araştırmacılarına göre Teligram uygulaması internette bulunan Telegram kodunun Trojan.Gen.2 adlı zararlı yazılımı bulaştırmak üzere değiştirilmesiyle oluşturulmuş.

Açık kaynaklı projeler geliştiricilere ve tüketicilere büyük fayda sağlarken aynı zamanda siber suçlular için de bir gelir kapısı oluşturuyor.

image

Her ne kadar içerisinde zararlı yazılım bulundursa da Teligram uygulaması şimdilik sadece reklam göstererek gelir sağlıyor gibi görünüyor. Fakat içerisindeki zararlı yazılımı kullanmaya başlarlarsa o zaman kullanıcılar için daha büyük tehditler oluşturacaktır.

Google konu ile ilgili bilgilendirme aldıktan kısa bir süre sonra Teligram uygulamasını uygulama marketinden kaldırdı.