Hastane Sunucularına Fidye Saldırısı

Bilgisayar korsanları fidye saldırısı düzenledikleri hastaneden fidye miktarını Bitcoin olarak talep etti.

Sağlık hizmetleri merkezlerine sıkça düzenlenen siber saldırılar gösteriyor ki bilgisayar korsanları sağlık sektörünü kârlı bir hedef olarak görüyor. Yaşanan son olayda yeterli güvenlik önlemlerini alamayan Hancock Health Hastanesine fidye saldırısı gerçekleştirildi.

11 Ocak gecesi yaşanan olayda Greenfield Indiana’daki Hancock Health Hastanesine fidye saldırısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen saldırıda hastanenin bütün ağına sızmayı başaran bilgisayar korsanı hastaneden talep ettiği fidye miktarını Bitcoin olarak istedi. Bitcoin’in tercih edilmesinin en büyük sebebi ise takip edilmesinin neredeyse imkansız olması.

Hastane yönetimi talep edilen fidyeyi ödemeyi reddetti ve saldırının yayılmasını önlemek için sistemlerini kapatmaya karar verdi. Gerekli önlemler alındıktan sonra FBI ile iletişime geçildi.

Hancock Health Hastanesinin CEO’su Steve Long, Green Field Reporter ile yaptığı görüşmede yaşanan siber saldırıyı doğruladı fakat konu hakkında detaylı bilgi vermekten kaçındı. Yani hasarın büyüklüğü, fidyenin miktarı, istenen fidyenin ödenip ödenmediği veya sistemin ne zaman tekrar aktif olacağı hakkında bilgi verilmedi. Her ne kadar detay vermemiş olsa da Long hastanede kayıtlı tutulan kişisel tıbbi bilgilerin çalınmadığına inandığını belirtti.

image

Şimdilik bilgisayar korsanlarının tüm hastane ağına nasıl eriştiği bilinmiyor. Fakat Long tarafından yapılan açıklamaya göre yaşanan olay hastane çalışanlarının hatasından kaynaklanmıyor. Yine de saldırının detayları soruşturma sonuçlandıktan sonra anlaşılacak.