Ameliyat Yapabilen Minicik Bir Robot Geliştirildi

Tıp dünyasına katkı sağlayacağı düşünülen yeni bir gelişme yaşandı; bilim insanları tarafından geliştirilen bozuk para boyutundaki bir robot ameliyat gerçekleştirebiliyor!

Harvard bilim insanları ameliyatlardan, mikro imalata kadar birçok uygulamada kullanılabilecek bozuk para boyutunda bir robot geliştirdi.

milliDelta adı verilen minik robot hali hazırda birçok sektörde kullanılan Delta robotlarının minyatürleştirilmiş bir versiyonudur. Robot üzerinde objeleri tutmak, hareket ettirmek ve bırakmak için üç ayrı kol bulunuyor.

Minik robotun boyutları ise sadece 15 mm x15 mm x 20 mm. Yani yaklaşık olarak bir bozuk para boyutunda. Bu boyutu sayesinde bilinen en küçük Delta robotu ünvanını alıyor.

Minicik boyutuna rağmen inanılmaz derecede hassas hareketler gerçekleştirebilen robotun mevcut Delta robotlardan 15-20 kat daha hızlı hareket ettiği de gözlemlendi.

Yeni robot ile ilgili ayrıntıları içeren makale Science Robotics dergisinde yayınlandı.

robotics

Robotun tasarımı esnasında pop-up kitaplardan ve origamiden esinlenilmiş. Bu şekilde robot istendiği gibi katlanabilir ve üretimi kolaylaşıyor.

Robotu geliştiren ekibe göre bu minik robot özellikle ameliyatlar gibi hassas işçilik gerektiren işler için biçilmiş kaftan olabilir. Ayrıca endüstriyel işlerde de kullanılabileceği belirtilen robotun en faydalı olabileceği alanın ise retina ameliyatları olacağı düşünülüyor.