Google ve Skype’a Saldıran Bilgisayar Korsanı Yakalandı

image

Google ve Skype’ı hedef alan Liverpool asıllı bilgisayar korsanı yakalandı.

Dark Web üzerinden zararlı yazılım satarak tahminen $700,000 kazanç sağlayan 21 yaşındaki bilgisayar korsanı birden fazla siber suçla suçlanarak hapse atıldı.

Polis 18 Ocak Perşembe günü yaptığı açıklamada Liverpool’dan Alex Bessell’in Google, Skype ve Pokémon’un da aralarında bulunduğu 100’den fazla saldırıyı gerçekleştirmek için 9083 adet hijack edilmiş bilgisayarı kullandığını belirtti. Ayrıca gerçekleştirdiği saldırılar sırasında 750 adet kullanıcı adı ve şifre çalarak bunları yasadışı bir pazarda işletti.

Saldırıları inceleyen araştırmacılara göre Bessell hijack ettiği bilgisayarları DDoS saldırıları gerçekleştirmek için kullandı.

Bessell’in siber suç girişimleri ilk başta başarılı sonuçlanıyordu. Çevrimiçi pazarlarda birçok siber saldırı aracı, botnet araçları ve daha birçok zararlı yazılım çeşidini satarak para kazandı.

Organize Suçlarla Mücadele Birimi’nin siber güvenlik araştırmacılarına göre Aiobuy üzerinden yaklaşık 35.000 satış rakamına ulaşan Bessell 26.000’den fazla müşterinin ilgisini çekmeyi başardı.

Bessell 10 farklı suçlama yüzünden 2 yıl ceza aldı. Fakat yetkililer şimdi siber suç işleyen kişiler için daha ağır cezalar talep ediyor.

image

Rocu DC Mark Bird tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bu gördüğümüz en önemli siber suç davalarından biri, bahsi geçen kişi hem fiili olarak saldırı gerçekleştirip hem de saldırı gerçekleştirmek isteyen başkalarına da gerekli ekipmanı sağladı. Bu sayede herhangi bir teknik bilgiye sahip olmayan kişiler bile siber saldırı düzenleyebildi. Bu yapmak için Bessell’in satışa sunduğu zararlı yazılımı almaları yeterliydi. Teknik kısımları ise ücretini alan Bessell hallediyordu.