Çevrimiçi Oyun Oynarken Ne Kadar Dikkat Ediyorsunuz?

game

Birçok kişi işten/okuldan eve geldikten sonra kafa dağıtmak için bilgisayar ve konsol oyunlarına başvuruyor. Peki bu oyunların çevrimiçi olanlarını oynarken sizin ve sevdiklerinizin güvende olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Çeşitli oyunlar dünya üzerindeki birçok oyuncuyu çevrimiçi sunucularında buluşturup, kişilerin eğlenebileceği bir oyun ortamı sunuyor. Ancak eğlenmenin yanı sıra kişisel güvenliğinizi de öncelikleriniz arasında bulundurmalısınız.

PSN, Steam ve Origin gibi çok oyunculu platformlar sayesinde arkadaşlarınızla ve tanımadığınız daha birçok oyuncuyla çevrimiçi olarak oyun oynayabiliyorsunuz. Fakat kendinizi gelebilecek tehditlere karşı nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz? Aşağıdaki adımların yardımıyla kendinizi biraz daha güvenceye alabilirsiniz.

 1. Kişisel Bilgilerinizi Gizli Tutun
  Günümüz dünyasında artık herkesin bilmesi gereken bir şey var ise o da kişisel bilgilerin gizli tutulması gerektiğidir. Oyun oynadığınız esnada kendinizle ilgili kişisel bilgileri vermemeye özen gösterin. Bu kişisel bilgiler içerisinde okuduğunuz okul, çalıştığınız iş yeri, tam adınız gibi bilgiler yer alıyor. Mümkün olduğunca bu bilgileri paylaşmaktan kaçının.
 2. Güvenli Bir Sunucuda Oynadığınızdan Emin Olun
  Yepyeni bir çevrimiçi oyuna başlıyorsanız, oynamaya başlamadan önce oyunun bulunduğu sunucunun güvenliğinden emin olun. Eğer oyunun sunucusu doğru şifreleme ve doğrulama yöntemlerine sahip değilse o oyun kişisel güvenliğinizi tehlikeye atabilir.
 3. Siber Zorbalığa Karşı Dikkatli Olun
  Siber zorbalığın sadece sosyal medya üzerinden yapıldığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çok oyunculu bir çevrimiçi oyunda da siber zorbalıkla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple birçok çevrimiçi oyunun oyuncularını siber zorbalığa karşı korumaya yönelik bazı düzenlemeleri bulunuyor.
 4. DDoS Saldırılarına Karşı Dikkatli Olun
  Kendinize ait bir oyun sunucusu çalıştırıyorsanız gelebilecek DDoS saldırılarına karşı dikkatli olmanız gerekir. Bu gibi saldırılardan korunmak için konusunda uzman firmalarla iletişime geçebilirsiniz. DDoS saldırıları her ne kadar göz korkutmuyor olsa da EA, PSN ve Blizzard gibi büyük firmaların DDoS saldırılarıyla mücadele içerisinde olduğunu unutmamak gerekir.
 5. İndirdiğiniz Dosyalara Dikkat Edin
  Bazı oyuncular ücretli oyunları bedava indirebilmek için veya çeşitli hileler kullanabilmek için pek güvenilir olmayan sitelerden dosyalar indiriyor. Yasadışı olan bu dosyaların birçoğunda virüs veya casus yazılım bulunma ihtimali olduğunu unutmamak gerekiyor. Herhangi bir oyunla ilgili bütün dosyaları oyunun geliştiricisi olan firmanın web sitesinden indirdiğinize emin olun.
 6. Güncel ve Güvenilir Bir Anti-Virüs Yazılımı Kullanın
  Son kullanıcıların güvenliği için en önemli şeylerden biri de güvenilir bir anti-virüs yazılımı kullanılmasıdır. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir anti-virüs yazılımı yükleyin ve bu yazılımı mutlaka güncel tutun.