Oldukça Hassas Bilgiler Dark Web’te Satışa Çıktı

new-born

Yeni doğan bebeklere ait oldukça hassas bilgiler Dark Web’te satışa çıktı. Bu bilgiler arasında sosyal güvenlik numaraları ve anne kızlık soyadları da bulunuyor.

Siber suçluların Dark Web üzerinden bebeklere ait sosyal güvenlik numaralarını ve diğer kişisel bilgilerini yüzlerce dolar karşılığında sattığı belirlendi. Dark Web istihbarat şirketi Terbium Labs’e göre Dark Web’in en büyük marketlerinden biri olan Dream Market’te bebeklerin kişisel bilgilerinin satıldığı bir liste bulundu.

Marketteki bilgiye göre 312 dolar değerindeki Bitcoin karşılığında herhangi bir kişi bir bebeğin adını, sosyal güvenlik numarasını, doğum tarihini ve anne kızlık soyadını satın alabilir. CNN tarafından yapılan açıklamaya göre bu bilgileri eline geçiren herhangi biri birçok kötü eylemde bulunabilir. Örneğin temiz bir kredi geçmişine erişim sağladıkları için kredi çekebilirler, bebek için ekstra vergi indirimi isteyebilirler ve daha birçok devleti dolandırmaya yönelik girişimde bulunabilirler.

Terbium Labs konu ile ilgili şunları söyledi:

Verileri satın alan girişimci bir bilgisayar korsanı bebeğin ebeveynlerine ait daha fazla bilgiyi herkese açık web sitelerinden, örneğin sosyal medya hesaplarından toplayabilir ve daha büyük dolandırıcılık eyleminde bulunabilir.

Bebeklerin bilgileri üzerinden yapılan kötü eylemler, bebekler büyüyüp, kendi banka hesaplarını açana kadar fark edilmeyebilir.

Araştırmacılar daha önceden çocuklara ait kişisel verilerin internet üzerinde satıldığını görmüş olsalar da ilk defa bebeklere ait bilgilerin satıldığını keşfettiklerini belirttiler.

Terbium Labs’in analiz direktörü Emily Wilson CNN’e yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Çocuklara veya bebeklere ait kişisel bilgilerin bu piyasada satışa sunulması alışılmadık bir durum.

Satışa sunulan bilgilerin kaç kişi tarafından satın alındığı ve kötüye kullanılıp kullanılmadığı henüz bilinmiyor.