Robottan Manken Olur mu?

sophia

Görünüşe göre oluyormuş. Dünyaca ünlü robot Sophia aşırı gerçekçi makyajıyla dergi kapaklarında boy gösterdi.

Robot Sophia hakkında bilginiz vardır; Suudi Arabistan vatandaşlığına sahip insan benzeri bir teknoloji harikası. Geçtiğimiz aylarda aile kurmakla ilgili umutlarını anlatarak manşetlerde yer alan Sophia bu sefer de İngiliz moda dergisinin kapağında yer alarak gündeme geldi.

London Stylist dergisinin 400. sayısı içi yapay zekanın yükselişiyle ilgili bir araştırma yapılıyordu ve bu sebeple son dönemde ün kazanan Sophia davet edildi. Daveti kabul eden Sophia şık giyimi ve makyajıyla dikkat çekti.

Stylist dergisinin yaptığı fotoğraf çekimlerinde Sophia’nın sarı bir peruk ve çeşitli giysilerle poz verdiği görülüyor. Yapılan çekimler sonrasında Sophia fotoğraflarda o kadar gerçek görünüyor ki, belki Sophia’nın robot olduğunu bilmeyen birisi farkı ayırt bile edemez.

DailyMail konu ile ilgili yaptığı haberde Sophia’nın aşırı gerçekçi göründüğüne dikkat çekti ve ilerleyen zamanlarda moda endüstrisinde manken olarak insanlardan ziyade robotların kullanabileceğine dair endişelerini belirtti.

Sophia’nın fotoğraflarını gören birçok sosyal medya kullanıcısı robotun gerçekçiliğini korkutucu bulduğunu söyledi.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia insan benzeri mimikleri ve davranışları öğrenmek için yapay zekasını kullanıyor. Ayrıca herhangi biri tarafından sorulan sorulara da yanıt verebiliyor. Henüz iki yaşında olan robotun birkaç bin kelime bilgisine sahip olduğu biliniyor.