Yeni Android Zararlı Yazılımına Dikkat!

monero

Android cihazları hedef alan yeni bir zararlı yazılım kripto para madenciliği yapmak için çalışıyor.

Kripto para fiyatlarındaki şaşırtıcı değişimlere rağmen bu para birimlerine rağbet devam ediyor. Bilgisayar korsanları da Android de dahil olmak üzere birçok işletim sistemini hedef alarak kripto para madenciliği yapmak için çalışıyor. Dolayısıyla bilgisayar kullanıcılarını hedef alan zararlı yazılımların sayısı giderek artıyor.

Çinli IT güvenlik firması Qihoo 360 Netlab Android cihazları hedefleyen yeni bir malware ortaya çıkardı. ADB.Miner olarak adlandırılan malware güvenlik zafiyeti bulunan cihazları aramak için geniş çaplı bir IP taraması gerçekleştiriyor ve zafiyet bulduğu cihazlara kripto para madenciliği yapmak için bulaşıyor.

ADB.Miner akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar ve TV set üstü kutular da dahil olmak üzere birçok Android cihazı hedef alıyor. Hedeflediği cihazlara da Monero madenciliği yapmak için bulaşıyor.

Android cihazlarda ADB portunun varsayılan olarak inaktif halde geliyor. Yani bu saldırının çalışabildiği cihazlarda bu portun elle yapılandırılmış olması gerekiyor.

Bahsi geçen zararlı yazılım Monero madenciliğinin yanı sıra cihazda ve cihazın bağlı olduğu ağda tarama yaparak başka cihazlara da bulaşmaya çalışıyor.

Araştırmacılar henüz bu zararlı yazılımın kullanıcılara nasıl ulaştırıldığını bilmiyor. Yine araştırmacılara göre bahsi geçen zararlı yazılım 21 Ocak’tan beri kullanılıyor ve gün geçtikçe daha sık görülüyor. Bu zararlı yazılımın en çok görüldüğü ülkeler ise Çin ve Güney Kore.

Kaynak: thehackernews.com