iOS Kaynak Kodları İnternete Sızdı

iOS

iOS işletim sisteminin kaynak kodları GitHub üzerinden paylaşıldı. Bazıları bu sızıntıyı “tarihteki en büyük sızıntı” olarak değerlendiriyor.

7 Şubat Çarşamba günü GitHub üzerinden Apple’ın iOS işletim sisteminin kaynak kodları paylaşıldı.

iBoot’un kaynak kodu “ZioShiba” adındaki anonim bir kişi tarafından GitHub’ta paylaşıldı. iBoot’un ne olduğunu bilmeyenler için hızlıca açıklayalım; Bir iPhone telefon açılırken çalışan işletim sistemine ait kodun geçerli ve meşru olduğundan emin olan bir iOS işlemi.

Motherboard’ın haberine göre üç yıllık kaynak kod eski bir Apple stajyeri tarafından çalındı ve iOS jailbreaking topluluğunda yer alan beş arkadaşıyla paylaştı. Motherboard’a konuşan beş arkadaştan birisi şunları söyledi:

Her türlü Apple dahili araçlarını ve daha birçok şeyi çaldı.

Kodu alan kişi aslında eline geçen kodu beş arkadaşı dışında kimseyle paylaşmayacaktı ve kod bu grupta kalacaktı fakat 2017’de kod başkalarının eline de ulaşmıştı.

Kod ilk önce bir Discord grubunda paylaşıldı ve yaklaşık dört ay sonra da Reddit’te paylaşıldı. Paylaşılan post bir moderatör bot tarafından otomatik olarak kaldırıldı fakat bu hafta GitHub üzerinden tekrar paylaşıldı.

Şahsen bu kodun gün yüzüne çıkmasını hiç istemedim. Bunun sebebi aç gözlülüğüm değil, tamamen yasal yangını söndürme korkusundan.

Yetkililerden gelen açıklama ise şöyle:

Apple topluluğundaki çocuklar ve gençler çok meraklı kişiler. Bir gün bu gençlerin kodu GitHub’a koyacak kadar aptal olacaklarını biliyorduk. Ayrıca sızdırılan kod orijinal kodun tamamını içermiyor. Orijinal kodun bir kısmından oluşan bir kopyası.

Apple kodun kaldırılması için GitHub’la görüşmeye başladı. Cupertino şirketine göre sızdırılan kod gerçekten iOS’a ait orijinal kod fakat herhangi bir güvenlik önlemini ihlal edecek kısımları içermiyor.