Kış Olimpiyatlarına Siber Saldırı

Kış Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi bir siber saldırıyı araştırıyor. Bahsi geçen siber saldırı Güney Kore’de Cuma günkü açılıştan 45 dakika önce yaşandı.

Komitenin sözcüsü Nancy Park’a göre ülkenin savunma bakanlığı ve bir siber güvenlik ekibi yaşanan olayı ve sebep olduğu hizmet kesintisini araştırıyor. Organizatörlerin yaptığı araştırmaya göre olimpiyat stadında ve medya merkezinde yaşanan internet arızasının sebebi aslında bir siber saldırıydı.

Etkinlik öncesi organizasyon komitesi siber saldırı konusundaki endişelerini açıklamıştı. Özellikle Rusya’dan veya Kuzey Kore’den gelebilecek olası siber saldırılar üzerinde durduklarını ve bu konuda endişelendiklerini dile getirmişti.

Yaşanan siber saldırının hedefi: Domain Name System (DNS). Komitenin bir başka sözcüsü olan Baik You Sung açılıştaki olayları açıklayan bir bildiri yayınladı:

Dün gece sistemlerimizde kritik olmayan fakat rahat edici bazı sorunlar yaşandı. Etkilenen kişilerden özür dileriz. Bu etkinlikte herhangi bir kesinti yaratmayacak; izleyicilerin veya sporcuların bilgileri tamamen güvende. Herhangi bir değişiklik yaşandığı takdirde derhal sizlerle paylaşacağız. Teknoloji ortaklarımız ve IT uzmanlarımız düzeltmeler için hızlıca çalışıyor. Olaya sebep olan etkenleri ve detayları araştırmaya devam ediyoruz. Tüm yarışmalar planlandığı gibi gerçekleştirilecek.

image

Yerel haber ajansı Yonhap’a göre sistemlerin zarar görmemesi için sunucular kapatıldı. Bu sebeple resmi PyeongChang Oyunları’nın web sitesine giriş sağlanamadı. Ayrıca web sitesinin kapatılması nedeniyle 2018 Kış Oyunları etkinlikleri için bilet alan ziyaretçiler biletlerinin baskısını alamadı.