Facebook’un ‘Gerçek İsim’ Kuralı Yasal mı?

14feb

Alman mahkemesine göre Facebook’un ‘gerçek ad’ politikası yasal değil.

Bir Alman mahkemesine göre Facebook’un ‘gerçek ad’ politikası oldukça eski bir gizlilik yasasını ihlal ediyor. Yasaya göre kişiler takma adlarla Facebook hizmetinden faydalanabilmeli. Geçen ay gerçekleşen mahkemede verilen kararlar geçtiğimiz günlerde açıklandı. Berlin Bölge Mahkemesi tarafından ortaya atılan iddiadan sonra Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu (VZBV) konuyla ilgili Facebook’a dava açtı.

Facebook kendisine açılan davaya itiraz edeceğini söyledi. Fakat aynı zamanda Facebook tarafından Reuters’a yapılan açıklamada Avrupa Birliği gizlilik yasalarına uyum sağlayabilmek adına bazı değişiklikler yapılacağı belirtildi. Facebook sözcüsünün yaptığı açıklama şöyle:

Kılavuzlarımızın kolay anlaşılabilmesi ve Facebook’un yasalara tamamen uyum sağlayabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

VZBV’ye göre Facebook’un gerçek ad politikası kullanıcıları gerçek adlarını vermeleri için zorluyor ve bu bilgiyi elinde tutmak için kullanıcıların rızasını almıyor. Ayrıca yine yapılan suçlamalara göre Facebook varsayılan bazı kritik ayarlar için kullanıcıların fikrini sormuyor ve ticari amaçlarla birçok kullanıcının kişisel bilgisini kullanıyor.

VZBV’ye göre Facebook, hizmetinin ücretsiz olduğunu belirtirken de kullanıcıları yanıltıyor. Çünkü kullanıcılar hizmetin bedelini kişisel verileriyle ödüyorlar.

Her ne kadar yanlış olduğu söylense de birçok Facebook kuralı sabit kalacak. Fakat kullanıcılar için iyi haber şu; tüketici savunucusu grubu sayesinde Facebook’un veri paylaşımı politikaları kısıtlanacak ve bu sayede kullanıcıların kişisel verileri biraz daha güvende kalacak.

Son birkaç yıldır Facebook Avrupa Birliği’nin gizlilik kanunlarıyla boğuşuyor. Görünüşe göre Facebook’un ABD’de karşılaştığı kurallardan daha katı kurallar Avrupa Birliği tarafından dayatılıyor. Facebook genellikle ülkelerin yasalarına göre ülke bazında gizlilik anlaşmasını değiştirebiliyor fakat tüm Avrupa bu davaya destek verirse küresel bir değişiklik söz konusu olabilir.