İngiltere ‘NotPetya’ Saldırısı İçin Rusya’yı Suçluyor

ingiltere-rusya

İngiltere Ukrayna’yı hedef alan NotPetya fidye saldırısı için doğrudan Rusya’yı suçladı.

İngiltere’nin dışişleri siber güvenlik bakanının açıklamasına göre Ukrayna’daki IT sistemlerini sekteye uğratan yıkıcı siber saldırının sorumlusu Rusya.

İngiliz bir iş adamı Haziran 2017’de Rusya’yı NotPetya saldırısını gerçekleştirmekle sorumlu tutmuştu. Üstelik bu saldırı birçok maddi zarara yol açarak 64 ülkeye yayılmıştı.

Bahsi geçen bu saldırı bir fidye saldırısı gibi görünüyordu. Kurbanlardan $300 değerinde Bitcoin talep ediyordu fakat işin ilginç tarafı ödemeleri kabul edecek gerekli altyapıya sahip değildi.

2017’de gerçekleşen ve 64 ülkeyi etkileyen bu siber saldırıda Rusya’nın birçok ülkeye ilk defa direkt olarak saldırdığı görüldü. Ukrayna’ya karşı gerçekleştirilen benzer saldırının da Ukrayna egemenliğine karşı yapıldığına inanılıyor.

Rusya’nın bu pervasız davranışı Avrupa çapındaki ülkeleri ve kuruluşları oldukça rahatsız etti. Rusya’yı baltalama çalışmalarının yerine uluslararası topluluğun sorumlu bir üyesi olmaya davet ediyoruz.

İngiltere’nin savunma sekreteri Gavin Williamson’un açıklamasına göre İngiltere ‘yeni bir savaş dönemi’ başlattı.

Rusya demokrasiyi zayıflatarak, kritik alt yapıları hedef alıyor ve geçim kaynaklarını yok etmeye çalışıyor. Hazırlanan ve giderek yoğunlaşan bu tehditlerle mücadeleye hazır olmalıyız.