Apple Cihazlarını Çökerten Mesaja Dikkat

header

Apple cihazlarının çökmesine ve mesajlaşma uygulamalarının çalışmayı durdurmasına sebep olan Hint sembolüne dikkat edin.

Apple’ın yazılım ekibi iPhone cihazları çökertip, uygulamaların da çalışmasını durduran bir Hint sembolü ile baş etmeye çalışıyor.

iMessage uygulamasının tek bir mesaj ile çökmesine sebebiyet veren ‘ChaiOS’ hatasını hatırlarsınız. Şimdi yaşanan problem ise şu; herhangi bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla gönderilen Hint Telugu karakteri iOS 11.2.5 çalıştıran iPhone cihazların çökmesine sebep oluyor. Bahsi geçen karakter normal bir mesajın parçası olsa bile telefonun hata vermesine sebep oluyor.

image

Telugu karakterinin verdiği hatanın düzeltilmesi için o mesajın tamamen silinmesi gerekiyor. Bunu yapmak için de bütün sohbet geçmişini siliniyor çünkü o karakteri içeren mesaj görüntülenemeden telefon hata veriyor.

Verge’e göre bu hata sadece iMessage uygulamasını etkilemiyor. WhatsApp, Facebook Messenger, Gmail ve Outlook uygulamalarını da etkiliyor. Bu hatadan etkilenmediği bilinen uygulamalar ise Skype ve Telegram. Ayrıca bu hatanın görüldüğü tek Apple cihaz iPhone değil. Mac ve Apple Watch cihazlarında da bu hata görülebiliyor.

Apple yaşanan problemi doğruladı ve düzeltme için çalıştıklarını belirtti.