Avusturya Bitcoin Hırsızlığını Çözmek İçin Interpol’den Yardım İstiyor

bitcoin

Bitcoin’in popüleşmesiyle birlikte Bitcoin hırsızlıkları da giderek artıyor. Yaşanan son olaydan sonra Avusturya hükümeti Bitcoin hırsızlarının izini sürmek için Interpol’den yardım istedi.

Optioment adı verilen bir operasyonda binlerce Avrupalı kripto para yatırımcısından yaklaşık 155 milyon dolar çalan Bitcoin hırsızlarının izini sürmek için Interpol’den yardım isteniyor.

Bahsi geçen yardım çağrısının Avusturya’dan çıkmasının sebebi ise Avusturya polis karakollarına Bitcoin hırsızlığı bildiren 10.000’den fazla vatandaş.

Bloomberg’in haberine göre Avusturya Federal Polisi bu şikayetleri uzun süredir araştırıyordu ve hatta dolandırıcılık yaptığı düşünülen iki kişiyi tespit ettiler. Fakat Bitcoin hırsızlığı yaptığı düşünülen ve bazıları Avusturya dışında olan şüpheli kişiler henüz yakalanmadı.

Henüz bahsi geçen olayla ilgili kimse tutuklanmadı fakat gerekli adımların atılabilmesi için Interpol’den yardım istendi. Danimarka’da, Almanya’da ve Letonya’da belirlenen şüphelileri izleme konusunda Interpol rol oynayacak.

Optioment adı verilen Kosta Rika merkezli Bitcoin exchange web sitesi 2016 yılında hizmete girdi. Web sitesi kullanıcılarına yüksek kâr vaadi veriyordu.

Şimdi kapalı olan web sitesinin yöneticileri kullanıcılara ait fonları da çalarak kayıplara karıştı. Yatırımları çalınan kullanıcıların büyük bir kısmı Avusturyalı. Aynı zamanda Romanya’dan, Almanya’dan ve Polonya’dan da kurbanlar mevcut.

Bahsi geçen olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Saldırının arkasından kimin çıkacağı hala merak konusu.