Google’ın Yeni Yapay Zekası Kalp Hastalıklarını Anlayabiliyor

eye-scan

Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka algoritması kişinin gözlerine bakarak kalp hastalıklarını öngörebiliyor.

Google bilim insanları ve sağlık teknolojisi yan kuruluşu Verily kişilerin kalp rahatsızlığı riskini değerlendirmenin yeni bir yolunu keşfettiler. Geliştirilen yazılım kişinin gözünün arka tarafını analiz ederek yaşını, kan basıncını ve sigara içip içmediğini doğru bir şekilde çıkarabiliyor. Toplanan bu bilgiler doğrultusunda kalp krizi gibi önemli bir kalp rahatsızlığı riskini günümüz yöntemlerine oldukça yakın bir ölçüde tahmin edebiliyor.

Bulunan bu yeni teknoloji doktorların bir hastaya ait kardiyovasküler riskini analiz etmesini hızlandırır ve kolaylaştırır. Çünkü kan testi gerektirmez. Ancak bu teknolojinin klinik ortamda kullanılabilmesi için daha kapsamlı testlerden geçmesi gerekiyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde hastalara ait birçok veri toplanabiliyor. Araştırmacıların yapmaya çalıştığı şey bu verilerden daha fazla şey çıkarabilmek. Luke Oakden-Rayner konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Doktorların yerine başka bir şey getirmek yerine, tıp dünyasında yapabilecek şeyler genişletmeye çalışılıyor.

Geliştirilen yapay zekayı eğitmek için bilim insanları 300.000 hastanın tıbbi verilerini kullandılar. Tıbbi veriler içerisinde hastaların göz taramaları ve genel tıbbi verileri bulunuyordu. Yapay zeka bu verileri öğrenerek göz taramalarıyla, kardiyovasküler riskleri ilişkilendirmeyi öğrendi.

Kalp hastalıkları risklerini öğrenmek için göz taraması yapılması fikri kişilere pek inandırıcı gelmiyor. Fakat gözün arka iç duvarı (fundus) vücudun genel sağlığını yansıtan damarlarla doludur. Dolayısıyla kalp sağlığı hakkında ciddi işaretler verebilir.

image

Şimdilik insan gözetimsiz hastalık teşhis edebilen yapay zeka fikri uzak bir olasılık. Hatta önümüzdeki yüzyıl içerisinde bile gerçekleşebileceği düşünülmüyor. Ancak Google’ın araştırması bu fikrin ilerde gerçekleşebileceğine dair en büyük işaret.