Rusya’nın Merkez Bankasından 6 Milyon Dolar Çalındı

header

Bilgisayar korsanları Swift şebekesini kötüye kullanarak Rusya Merkez Bankasından 6 milyon dolar çalmayı başardı.

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bilgisayar korsanları Swift (the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) sistemine müdahale ederek 339.5 milyon ruble (yaklaşık 6 milyon dolar) çalmayı başardı.

image-russia

Rusya Merkez Bankası saldırı ile ilgili yayınladığı raporda Swift sistemine müdahale etmenin “klasik bir siber saldırı” çeşidi olduğunu belirtti. Dünya genelinde bankaları hedef alan siber saldırılar giderek artıyor ve bu saldırıların sonucunda çalınan para miktarı da doğru orantıda artıyor.

Merkez Bankası olaya karışan kişilerin/kurumların adını ve saldırının gerçekleşme tarihini açıklamadı. Fakat saldırı sonucunda 339.5 milyon ruble çalındığı resmi olarak açıklandı.

Swift sistemi çalınan fonları çekmek için kullanılan bir kanaldı. Banka ve bankanın Swift sistemi operatörü saldırının birincil hedefleriydi.

Saldırı sonrasında inceleme yapan birimlerin açıklamasına göre gerçekleştirilen siber saldırıda gelişmiş teknikler ve araçlar kullanıldı. Bilgisayar korsanlarının her geçen gün gelişmesine karşılık olarak en başta finansal kurumlar olmak üzere bütün kurumların siber güvenliğini arttırması gerektiği belirtildi.