Kalp Pilleri Hacklenebiliyor

image11

Hayat kurtaran kalp pilleri ve defibrilatörler hacklenebiliyor ve kapatılabiliyor.

Kalp pilleri ve impante edilebilir kardiyoverter defibrilatörler can kurtaran aygıtlardır fakat kötü niyetli kişiler tarafından bu aygıtların zafiyetleri kullanılarak yaşamı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir.

Bilgisayar korsanlarının sadece bilgisayarları hedef aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. JACC’de (Journal of the American College of Cardiology) yayınlanan bir araştırma makalesine göre özellikle implante edilebilir tıbbi cihazları hedef alan siber saldırıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu cihazlar arasında en çok hedef olanlar ise kalp pilleri ve kardiyoverter defibrilatörler.

Elektrofizyoloji Konseyinden doktorların bulgularına göre bilgisayar korsanları kalp pilinin bazı özelliklerini devre dışı bırakabilir, yeniden programlayarak elektrik çarpmalarına sebep olabilir veya doktorların hastaları izlemek için kullandığı kablosuz iletişime müdahale edebilir.

image

Kansas Üniversitesi Hastanesinden Dr. Dhanunjaya Lakkireddy’nin yazdığı bir makaleye göre bilgisayar korsanları henüz kalp piline müdahale edecek kadar erişemedi. Fakat bu fikir kesinlikle gerçekleşemez diyemeyiz. Çünkü teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve bilgisayar korsanları siber saldırı için yeni araçlar/yöntemler geliştirip duruyor. Eğer teknoloji bu hızla ilerlemeye devam ederse çok yakın zamanda kalp pilleri insan hayatını tehlikeye atabilir.