2018 Kış Olimpiyatlarına Siber Saldırı: Rusya

olympics

Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatlarına karşı düzenlenen siber saldırının sorumlusunun Rusya olduğu belirlendi.

The Washington Post’un haberine göre 2018 Kış Olimpiyatlarına karşı düzenlenen siber saldırının asıl sorumlusu Rusya. Fakat Rusya gerçekleştirdiği siber saldırıyı Kuzey Kore yaptı gibi göstermeye çalışıyordu.

image1

ABD istihbarat topluluğuna göre Rusya’nın Ana İstihbarat Müdürlüğü (GRU) Kış Olimpiyatlarının açılış törenlerinde yaklaşık 300 bilgisayara erişim sağladı, routerları hackledi ve zararlı yazılım dağıttı. Yaşanan bu saldırıda yarışmalar etkilenmedi.

Yetkililerin açıklamasına göre Rusya’nın düzenlediği bu siber saldırı Rus atletlerin olimpiyatlara katılmasının yasaklanmasına bir misilleme olarak yapıldı. Post’un haberine göre GRU’nun son yıllarda Güney Kore ve ABD ile yaşadığı problemler bu siber saldırıyı tetikleyen asıl etkenler oldu. Kendisini gizlemek için de Kuzey Kore’nin IP adreslerini kullanıyordu.

Olimpiyat yetkilileri saldırının yaşandığı gün yaşadıkları problemi fark edip, yaşanan saldırıyı doğrulamıştı. Fakat saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini belirleyememişlerdi. Gerçekleştirilen saldırılarda açılış törenlerinin interneti ve Wi-Fi erişiminin yanı sıra web sitesi de ele geçirildi.