Android P Gizliliğinizi Koruyacak

android-p

Akıllı telefonlarımızın bizi izlediğini/dinlediğini biliyoruz. Peki Android P bunu engelleyebilecek mi?

Herhangi bir mobil uygulamanın telefonunuzu bir dinleme cihazı haline getirebileceğine dair birçok haber paylaşmıştık. Üstelik bu mobil uygulamalar günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız uygulamalar. Örneğin Facebook uygulaması konuşmalarınızı dinliyor olabilir veya akıllı telefonlardaki sensörler kullanılarak kişisel verileriniz çalınabilir.

Haberlere konu olan tüm bu hikayelerin farklı hedefleri var fakat bir ortak noktaları bulunuyor; arka planda çalışan uygulamalar kullanıcıları bilgilendirmeksizin aldığı izinleri kötüye kullanabilir.

Resmi ve güvenilir uygulamalar bile kullanıcılardan aldığı izinleri bizi dinlemek için kullanabiliyorken, zararlı bir uygulamanın neler yapabileceğini düşünün. Kurbanın sesini dinleyebilir, video/fotoğraf çekebilir ve daha birçok kötü niyetli aktiviteyi yerine getirebilir.

Fakat Android P’nin iddialarına göre artık böyle olmayacak.

Google’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan Android P, arka planda boşta duran uygulamaların akıllı telefonun kamerasına ve mikrofonuna erişmesini engelleyecek.

Android Open Source Project’in (AOSP) açıklamasına göre Google Android P’de yer alacak iki farklı özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellikler casusluk yapmaya çalışan uygulamaları engelleyecek.

Geliştirilmeye çalışılan özellikler arka planda çalışan fakat bir süredir kullanılmayan uygulamaların kameraya ve mikrofonuna ulaşmasını engelleyecek.

Android P uygulamaların kameraya ve mikrofona erişimini tamamen engellemeyecek. Dolayısıyla uygulamalar normal işlevlerine devam edebilecek. Ancak arka planda çalışırken kameraya veya mikrofona ulaşmaya çalışan uygulamalar kullanıcıya rapor edilecek.

Android P hala geliştirilme aşamasındadır ve henüz tam olarak adlandırılmamıştır. Bahsi geçen işletim sisteminin bu yıl 8-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Google I/O developer konferansında tanıtılacağı düşünülüyor.