Cellebrite’ın Yeni Aracı Bütün iOS Cihazları Açabiliyor

Cellebrite

Cellebrite’ın yeni ‘hacking aracı’ iPhone X de dahil olmak üzere bütün iOS cihazları açabiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda FBI ile Apple’ın arasındaki çekişmeyi hatırlarsınız. San Bernardino kitlesel saldırısında yer alan teröristin sahip olduğu iPhone telefonun kilini açma konusunda uzun bir çatışma yaşamışlardı. Apple teröristin telefonuna erişim sağlamayı reddetti ve FBI İsrailli bir firma olan Cellebrite’a iPhone 5c cihazı açması için bir milyon dolardan fazla ödeme yapmak zorunda kaldı.

Cellebite’tan alınan bu hizmet sonrasında federal güçlerin suçluların telefonlarını açmak için Apple’a yalvarması gerekmediği anlaşıldı. İsrailli firmanın yaptığı son açıklamaya göre mevcut pazarda yer alan herhangi bir iPhone cihazın kilidini açabiliyorlar. Detaylıca söylemek gerekirse, iOS 5’ten iOS 11’e kadar var olan işletim sistemlerini çalıştıran bütün telefonların kilidi açılabiliyor. Bu da demek oluyor ki Apple’ın en son telefonu iPhone X’in de kilidi açılabiliyor.

Cellebrite firması cep telefonları için dijital adli araçlar geliştiriyor ve firmanın en popüler ürünü UFED (Universal Forensic Extraction Device) olarak biliniyor. UFED aracı sayesinde herhangi bir cep telefonunda depolanan tüm şifreler ve veriler çıkarılabiliyor.

Şirket henüz bütün iOS cihazların kilidini açabildiğini resmi olarak açıklamadı ancak Forbes’e göre son birkaç ay içerisinde Cellebrite tarafından geliştirilen yeni bir teknik sayesinde iOS 11’e kadar bütün iPhone cihazlara erişim sağlanabiliyor.

Cellebrite’ın bu hizmeti tüm dünyadaki kolluk kuvvetlerine ve özel adli firmalara pazarlanmaktadır. Firmanın yeni teknikleri sayesinde iPad, iPad mini, iPad pro, iPad touch ve iPhone da dahil olmak üzere iOS 5’ten iOS 11’e kadar bütün işletim sistemlerine sahip Apple cihazların kilidi açılabiliyor.