Apple Çin’e Data Center Açıyor

çin

Apple Çinli kullanıcıların iCloud verilerini ve şifreleme anahtarlarını saklamak için Çin’e data center açıyor.

Apple sonunda Çin’in yeni veri koruma kanunlarına uyum sağlayabilmek için Çin’e data center açmayı kabul etti.

Apple Çinli kullanıcıların iCloud verilerini ve şifreleme anahtarlarını insan haklarından gelebilecek tepkilere rağmen devlet tarafından işletilen Cloud Big Data Industrial Development Co adlı bir firmaya taşıyacak.

2017 yılında Çin yeni bir siber güvenlik yasasını yürürlüğe koydu ve bu yasaya göre Çinli vatandaşlara ait “kritik bilgiler” Çin’in ülke sınırları içerisinde yer alan data centerlarda tutulmalıdır. Bu yasadan dolayı Apple Çinli bir data center firmasıyla partnerliği kabul etti.

Buraya kadar her şey normal gözüküyor olabilir fakat asıl konu şurada başlıyor: Çin’in 2015 yılında yürürlüğe koyduğu Ulusal Güvenlik Yasası sayesinde Çin polisinin bütün firmalardan bilgi talep edebiliyor.

Apple ilk defa kullanıcılara ait şifreleme anahtarlarını ABD dışında bir ülkede barındıracak. Teorik olarak Çin’in yürürlüğe koyduğu yasa sayesinde Çinli yetkililer Apple’dan kullanıcı verilerini istemesi halinde ABD mahkemeleriyle uğraşmak zorunda kalmayacak.

Reuters’ın haberine göre Çinli yetkililer 2013’ten 2017’ye kadar Apple’dan 176 adet farklı istekte bulundu fakat Apple hiçbirini olumlu yanıtlamadı.