2018 Mobil Dünya Kongresi’nin Kazananı ve Kaybedeni

mobil

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve farklı markalar farklı özelliklere sahip telefonları her yıl piyasaya sunuyor. Peki 2018 Mobil Dünya Kongresi’nin kazananı kim?

2018 başındayken markalar yeni telefonlarını duyurmaya başladı. Ayrıca dünya genelinde 5G konuşulmaya başlandı. Duyurulan bütün bu cihazlar arasında elbette kazanan ve kaybedenler var.

Kazanan: Vivo

image-vivo

Vivo, MWC’nin (Mobil Dünya Kongresi) en büyük galibi seçildi. Vivo Apex telefonunu duyurduğunda internet kullanıcıları çılgına döndü. Vivo tam ekrana sahip; yani çerçeve yok, çentik yok. Sadece ekran!

Bütün ön yüzü ekransa, selfie kamerası ve hoparlör nereye gitti? Tanıtımına göre ses titreşen cam panel tarafından yayılıyor. Raporlara göre ses kalitesi orta seviyede. Selfie kamerası da gizli bir çekmecede bulunuyor, istendiği takdirde kullanıcı tarafından ortaya çıkarılabiliyor.

Ne yazık ki bu cihaz yalnızca bir konsept. Ancak bu yeni özellikleriyle kazanan olmayı hak ediyor.

Kazanan: Asus

image-asus

Asus’un yeni telefonunun iPhone X özentisi olduğu sıkça konuşuluyor. Ancak Asus’un pazarlama müdürü Marcel Campos konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bazı insanlar bu telefonun tamamen kopya olduğunu söyleyecektir. Ancak insanların isteklerini takip etmek zorundayız, dolayısıyla trendleri takip ediyoruz.

Her ne kadar kopya olduğu düşünülse de Asus kazanan olmayı başarıyor. Yakında iPhone X gibi gözüken bir Android telefon satın alabileceksiniz. Üstelik iPhone X’in yarı fiyatına.

Ne Kazanan Ne Kaybeden: Samsung Galaxy S9 ve S9+

image-samsung

Samsung’un Galaxy serisinin yeni telefonları harika görünüyor. Çok beğenilen S8’den sonra yeni bir işlemci ve çok daha güçlü kamerayla birlikte S9 tanıtıldı. S8 ve S9’un arasındaki fiyat farkı ise yaklaşık 70 dolar olarak açıklandı.

Apple’ın iPhone X’te denediği farklı ekran ve daha birçok yeniliği Samsung’un neden denemediği hala merak konusu. Belki de Note 9 için bazı planları vardır.

Yenilik konusunda pek bir şey getirememesinden dolayı kazanan olamadı. Ortalarda bir yerde kaldı diyebiliriz. S9 güzel bir telefon ancak devrim niteliğinde bir yeniliği yok.

Kaybeden: Sony

image-sony

Sony bir süredir akıllı telefon endüstrisini yakalamaya çalışıyor.
Sony’nin yeni telefonunun en yeni özellikleri arasında 4K HRD kaydı ve saniyede 1080P 960 kare yavaş çekim yapabilmesi bulunuyor. Diğer yeni özellikleri ise çok büyük değişiklikler olarak görülmüyor ve testlere göre çokta iyi çalışmıyor.

Tasarım alanında da Xperia XZ ile karşılaştırıldığında gelişme yaşanmış ancak Apple ve Samsung ile karşılaştırıldığında standartlara yakın bile değil. Ayrıca kullanıcıların en nefret ettiği şey ise bir kulaklık girişinin olmaması…

Bu kadar negatif özellik ve yorum Sony’i ne yazık ki kaybeden yapıyor.