NIS Amerika Hacklendi

nis

NIS Amerika hacklendi ve müşterilere ait ödeme bilgileri çalındı.

Japon oyun geliştiricisi Nippon Ichi Software’in Amerika’daki ayağının hacklendiği ortaya çıktı. NIS Amerika müşterilere ait kişisel bilgilerin ve ödeme bilgilerinin çalındığı ciddi bir veri ihlali yaşadı. Şirket özür dilemek için saldırıdan etkilenen müşterilerine bir sonraki alışverişlerinde kullanabilmeleri için 5 dolarlık indirim veriyor.

Geçtiğimiz hafta şirket saldırıdan etkilenen müşterilerine bir e-postayla durumu bildirdi. Yollanan e-postaya göre veri ihlali 23 Ocak ile 26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti ve firmaya ait çevrimiçi marketler saldırıya uğradı.

Yaşanan saldırıda bilgisayar korsanları 23 Ocak 26 Şubat tarihleri arasında alışveriş yapan ve kredi kartı ile ödeme gerçekleştiren müşterilerin kredi kartı bilgilerine ve sipariş teslim adreslerine erişmeyi başardı. PayPal ile ödeme yapan müşteriler ise bu saldırıdan etkilenmedi.

NIS Amerika tarafından gönderilen e-postada şunlar yazıyordu:

26 Şubat sabahı ödeme sayfamıza eklenen kötü niyetli bir yazılımın farkına vardık. Bu saldırının 23 Ocak 2018 tarihinde başladığını belirledik ve bu tarihten itibaren alışveriş yapan müşterilerimizin bilgilerinin çalındığını anladık.

Şirket yaptığı açıklamada mağaza müşterilerinin ödeme bilgilerini herhangi bir veri tabanında tutmadıklarını da belirtti.

Müşterilerin çevrimiçi alışveriş için kullandıklarını hesapların şifrelerini değiştirmeleri ve alışveriş sırasında kullandıkları banka hesaplarını yakından izlemeleri gerekmektedir. Hesaplarında şüpheli bir işlem gördükleri anda bankalarıyla iletişime geçmeleri önerilir.