Cortana Güvenliğinizi Tehlikeye Atabilir

cortana

Microsoft’un geliştirdiği sanal asistan Cortana, bilgisayarınız kilitliyken bile güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Windows 10 ile birlikte gelen Cortana, birden fazla dili konuşabilen bir asistan olarak Windows kullanıcıları tarafından çok sevilmişti. Cortana uygulama açmak, kullanıcılara fırsatları bildirmek ve temel matematik hesaplamaları yapmak gibi birçok işleve sahiptir.

Her ne kadar mükemmel gibi görünüyor olsa da İsrail asıllı araştırmacılar Tal Be’ery ve Amichai Shulman’a göre Cortana’da ciddi bir güvenlik açığı bulunuyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre bilgisayar kilitli olsa bile Cortana sayesinde bilgisayara erişilebiliyor.

Cortana eğer her an dinle-cevapla özelliği aktif olarak kullanılırsa bilgisayar kilitli olsa bile sesli komutları yerine getirir. Örneğin bir web sitesine gitmek için komut verilirse, Cortana bilgisayar kilitli olsa bile o web sitesini açar. Araştırmacılara göre herhangi bir saldırgan sesli komutu kullanarak HTTPS olmayan bir web sitesini açabilir ve bilgisayara zarar verebilir.

Bilgisayar korsalarının hedef bilgisayara gerçek anlamda zarar verebilmesi için bir USB adaptörünü bilgisayara bağlamış olması gerekiyor. Yani fiziksel temas olmadan bilgisayar korsanları hedef bilgisayara zarar veremiyor.

Ne Yapabilirsiniz?

Microsoft bu konuyla ilgili bilgilendirildi ancak Cortana hala bilgisayar kilitliyken bile yanıt vermeye devam etti.

Bilgisayarınızda Cortana kullanıyorsanız ayarlarını değiştirerek güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Cortana’nın ayarlarına giderek sanal asistanınızı kilit ekranında devre dışı bırakmanız yeterlidir.