Windows 10 ‘S Mode’ Yakında Geliyor

windows10Smode

Microsoft Windows 10 için ‘S Mode’ çıkaracağını doğruladı.

Microsoft zaten hali hazırda var olan Windows 10 S’i S Mode’a dönüştürmeyi planladığını açıkladı.

Kullanıcılara basitlik, güvenlik ve hız için tasarlanan yeni işletim sistemi Windows 10 S, Microsoft tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldü.

Windows 10 S kullanıcıların güvenliğini sağlamak için onları kısıtlayan bir özelliğe sahip: Windows 10 S kullanıcıları kullanacakları uygulamaları yalnızca resmi Windows mağazasından indirebiliyor. Yani dışarıdan uygulama indirmek tamamen yasak. Kullanıcılar bu kısıtlamadan pek hoşlanmış olmasa gerek ki Windows 10 S başarıya ulaşamadı.

İşte bu sebeple şirket Windows 10 S’i özel bir işletim sistemi olarak sunmak yerine isteğe bağlı bir mod olarak sunulmasına karar verdi.

Microsoft’un işletim sistemleri grubunun kurumsal başkan yardımcısı olan Joe Belfiore tarafından yapılan açıklama Çarşamba günü bir blog postunda herkesle paylaşıldı. Belfiore Windows 10 S üzerinde değişiklikler yapılıp, piyasaya tekrar sunulmasının yeterince kafa karıştırıcı olduğunu belirtti. Dolayısıyla Windows 10 S’i ortadan kaldırıp, Windows 10 S Mode olarak sunmaya karar verdiler. Bu sayede kullanıcılar isim karmaşası yaşamayacak.

Bir sonraki Windows 10 güncellemesinde müşterilerimiz yeni bir Windows 10 Home veya S mod etkinleştirilebilen Windows 10 Pro PC satın alabilecek. Ayrıca ticari müşterilerimiz Windows 10 Enterprise’ı S modu etkinleştirerek kullanabilecek.

Microsoft, kullanıcıların S modu etkin bir şekilde kullanacağını düşünüyor.

Ücretlendirmeler konusunda ise birçok dedikodu dolaşıyor. Belfiore bu dedikodulara açıklık getirmek için şu açıklamayı yaptı:

Hiçbir Windows kullanıcısının S modu devre dışı bırakmak için ekstra ödeme yapması gerekmeyecek. Windows 10 Home, Enterprise veya Pro sahibi olması fark etmiyor, müşterilerimiz istediği zaman herhangi bir ücret ödemeden S modu iptal edebilecek.

Bahsi geçen değişikliklerin önümüzdeki ay çıkması planlanan Spring Creators güncellemesiyle geleceği konuşuluyor.