Polis Sunucularından Gizli Raporlar Çalındı

police

Polisler tarafından kullanılan çevrimiçi bir aracın zafiyetini kullanarak yüzlerce rapor çalındığı iddia ediliyor.

Normal şartlar altında soruşturmayı polisler yürütür fakat bu durumda soruşturulanlar polisler ve polis merkezleri. İngiltere’deki Gwent İlçe Polisi rapor çalındığı iddiasıyla soruşturuluyor.

Açıklamalara göre Gwent polisi rapor yazmalarını sağlayan çevrimiçi bir araç kullanıyordu ancak kullandıkları bu araçta bir güvenlik zafiyeti olduğundan habersizlerdi. İddialara göre bilgisayar korsanları bu kritik zafiyeti kullanarak yaklaşık 450 kişi hakkında hazırlanan gizli raporları çalmayı başardı.

Sky News’in haberine göre yetkililer 2017’nin Şubat ayında gerçekleşen ihlali belirledikten sonra bahsi geçen çevrimiçi aracı sunucudan kaldırdılar ancak bilgileri çalınan kurbanları bilgilendirmediler. İngiltere’nin bilgi komisyonu ofisi (ICO) konu ile ilgili uyarıldı ve olay araştırılmaya başlandı.

Yine Sky News’in haberine göre kullanılan çevrimiçi araç bu polis teşkilatı tarafından geliştirildi ve başka herhangi bir teşkilat tarafından kullanılmıyor.

Her ne kadar hakkında birçok haber ve iddia bulunsa da Gwent Polis sözcüsü böyle bir olayın gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit etmedi.

Polis teşkilatının yaşadığı bu olayla ilgili detaylı bilgiler henüz yayınlanmadı. Ayrıca saldırının gerçekten yaşanıp yaşanmadığı da iddialardan ibaret.

Birçok kurum ve kuruluş yaşadıkları siber saldırıları gizleme yönünde hareket ediyor. Bu sayede müşterilerin panik yaşamayacağını ve firmaya karşı güvenini kaybetmeyeceğini düşünüyorlar. Ancak yaşanan saldırılar er yada geç ortaya çıkıyor ve saldırıya uğrayıp, bunu gizlemiş kurumlar/kuruluşlar müşterilerinin güvenini kaybediyor.