Finans Sektörü En Savunmasız Sektör mü?

header

Finans sektörü bütün ülkelerin ekonomisi için çok önemlidir. Milyonlarca kişiye iş kapısı olan bu sektör siber saldırılara karşı en savunmasız sektör olabilir mi?

Konu para olduğunda siber suçluların ilgisini çekmek çok kolay oluyor. Sürekli parayla iç içe olan finans sektörü de doğal olarak siber suçluların birincil hedefi haline geliyor. İşin korkunç tarafı ise bu sektörün yeterli savunmasının bulunmaması. Araştırmalara göre finans sektörü siber saldırılara en açık sektör!

Dünya genelindeki siber saldırılara baktığımızda en çok saldırının finans sektörüne ve sağlık sektörüne karşı yapıldığını görebiliyoruz. Her ne kadar sağlık sektörüne yapılan saldırıların sayısı daha fazla olsa da konu para olduğunda kayıp daha fazla olduğu için finans sektörüne yapılan siber saldırılar daha büyük problem yaratıyor.

Güvenlik Şoku

VMWare tarafından finanse edilen bir araştırmanın bulguları güvenlikle ilgili şok edici gerçekleri su yüzüne çıkartıyor.

  • Firmaların siber güvenlik takımlarının liderlerinin %53’ü kompleks siber saldırıların doğasını anlamadığını itiraf etti.
  • Firmaların %62’si siber güvenlik önlemleri için gerekli bütçeyi sağlamakta zorlanıyor.

Daha birçok korkutucu istatistiğin gün yüzüne çıkartıldığı araştırmanın sonucunda VMWare’in ağ ve güvenlik sorumlusu Ian Jenkins şunları söyledi:

Siber tehditlere karşı savunmada etkin olarak bulunan elemanlar var olan sömürülmeye hazır güvenlik açıklarının oldukça farkında. Fakat çalıştıkları kurum gerekli bütçeyi ve olanakları sağlamadığı sürece bu açıklar var olmaya devam edecek. Firmaların güvenlik açıklarını görmezden gelmeleri onlara çok ciddi zararlar verebilir.