Orbitz Müşterilerinin Kişisel Verileri Çalındı

header

Bilgisayar korsanları 800.000 Orbitz müşterisinin kişisel verilerini çalmayı başardı.

Expedia Inc’e ait olan Chicago merkezli popüler seyahat sitesi Orbitz.com’a kayıtlı 800.000’den fazla kayıtlı müşterinin kişisel ve finansal bilgileri bilinmeyen korsanlar tarafından çalındı.

Medyaya yapılan açıklamada şirket söz konusu ihlalin 1 Mart 2018’de fark edildiğini belirtti. Bahsi geçen veri ihlali şirket tarafından yürütülen soruşturma sonucunda ortaya çıkarıldı. Araştırmalara göre saldırı 1 Ekim 2017 ile Aralık 2017 arasında gerçekleşti ve bilgisayar korsanlarının eriştiği veriler arasında toplam iki yıllık (Ocak 2016 – Aralık 2017) müşteri verileri yer alıyordu.

Çalınan veriler arasında müşterilere ait isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgileri, doğum tarihleri, posta kodları, fiziki adresleri ve kart bilgileri gibi bilgiler yer alıyor. Yaşanan saldırının daha derinlemesine araştırılabilmesi için polise ve siber güvenlik firmalarına bilgi verildi.

Şirket tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Saldırıdan etkilenen müşterilerimizi bilgilendirmek için hızlıca çalışıyoruz. Ayrıca saldırıdan etkilenen müşterilerimiz için bir yıl boyunca ücretsiz kredi izleme ve kimlik koruma hizmeti sağlayacağız. Bunlara ek olarak iş ortaklarımızı konu hakkında bilgilendiriyoruz bu sayede müşterilerimize daha hızlı ulaşabiliyoruz. İletişime geçtiğimiz müşterilerimizin banka hareketlerini dikkatlice izlemelerini tavsiye ediyoruz.