IBM’den Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

ibm

IBM dünyanın en küçük bilgisayarını geliştiriyor!

IBM tuz tanesinden bile küçük bir bilgisayar üzerinde çalışmalara başladı.

Think 2018’de IBM tarafından yapılan açıklamaya göre üzerinde çalıştıkları minik bilgisayar, izleme, analiz etme, iletişim kurma ve hatta veri işleme gibi yeteneklere sahip olacak.

IBM’in yıllık konferansı 2018 yılı için 19 Martta gerçekleştirildi. Şirket dünyanın en küçük bilgisayarının prototipinin yanı sıra birçok yenilikçi girişimini de tanıttı.

Her ne kadar quantum bilgisayarlardan, kriptografiye kadar birçok yenilikçi projeleri olsa da konferansın en çok ilgi çeken konusu minik bilgisayar oldu. Tuz tanesinden bile küçük olan bu bilgisayar 1990’ların popüler x86 çipi ile çalışıyor. 1990’ların çipini kullandığı için “küçük ama bu ne işimize yarayacak?” diye düşünebilirsiniz. Fakat aslıda gerçekten işe yarayabilir.

Bu minik bilgisayarın en önemli özelliği maliyetinin 5 liradan daha az olması. Yani 5 liradan daha az bir fiyata birçok işlem gerçekleştiren minik bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Minik bilgisayar blockchain ile uyumlu ve blockchain uygulamaları için önemli bir veri kaynağı olarak kullanılabilir.

IBM tarafından yapılan açıklamaya göre bu minik bilgisayar sadece başlangıç ve hala test aşamasında. Gerekli testler gerçekleştirildikten sonra aşamalı olarak geliştirilmeye devam edecek. Tahminlere göre gelecek beş yıl içerisinde tuz tanesinden bile küçük bilgisayarlarda birçok işlem yapabilir hale geleceğiz.