Elon Musk’ın “DeleteFacebook” Hareketi

Elon Musk #DeleteFacebook hareketi altında SpaceX’in ve Tesla’nın resmi Facebook sayfalarını sildi.

image

'DeleteFacebook' hareketinden etkilenen ve Elon Musk’ı hesaplarını silmek için yüreklendiren takipçileri başarılı oldu; Elon Musk kendisine ait olan SpaceX’in ve Tesla’nın resmi Facebook sayfalarını sildi. Şu anda milyonlarca takipçisi her iki sayfaya da ulaşamıyor.

Bütün bu DeleteFacebook hareketi Elon Musk’ın WhatsApp kurucu ortaklarından Brian Acton ile konuşmasıyla başladı. Bu konuşmada Cambridge Analytica skandalı dolayısıyla Facebook kullanıcılarının hesaplarını kapatması önerilmişti.

Bir Twitter kullanıcısı Elon Musk’ı SpaceX’in resmi Facebook sayfasını silmeye davet etti ve Elon Musk bu daveti ciddiye alıp kendine ait olan sayfaların hepsini sildi.

image

DeleteFacebook hareketi Cambridge Analytica’nın 50 milyondan fazla Facebook kullanıcı profiline gizlice erişim sağladığı ortaya çıktıktan sonra ivme kazandı. Cambridge Analytica, Brexit kampanyası dahilinde 2016’daki seçimleri etkilemek için Facebook üzerinden veri toplamakla suçlanıyor.

Her ne kadar Elon Musk SpaceX’in ve Tesla’nın Facebook hesaplarını kapatmış olsa da hala iki firmanın da Instagram hesapları aktif durumda.