Facebook Kullanıcıların Çağrı ve SMS Geçmişlerini Topladı

DeleteFacebook hareketine de öncü olan Cambridge Analytica olayı birkaç haftadır gündemi meşgul ediyor.

image-header

Facebook 50 milyon kullanıcısına ait kullanıcı profillerini bir İngiliz politik danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica ile paylaşmıştı.

Facebook’un paylaştığı bu verilerin Brexit kampanyasını ve ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanıldığı düşünülüyor.

Facebook’un yaptığı bu hata kullanıcılarını oldukça öfkelendirdi ve #DeleteFacebook hareketi başlatıldı. Bu hareket kapsamında kullanıcılardan hesaplarını tamamen silmeleri istendi. Bu kampanyanın en büyük destekçileri olan Brian Acton ve Elon Musk şirketlerine ait resmi Facebook sayfalarını sildi.

Facebook, Android kullanıcılarının geçmiş aramalarını ve SMS loglarını topladı

Ancak bugün konumuz Cambridge Analytica olayı değil. Yayınlanan raporlara göre Facebook yıllardır Android kullanıcılarından detaylı çağrı ve SMS loglarını topluyordu. Bu loglar arasında konuşulan kişilerin isimleri, numaraları, arama süreleri ve arama vakitleri bulunuyor. Aynı zamanda Facebook SMS mesajlarının da metadatasını topladı.

Bu olay #DeleteFacebook hareketini takip eden fakat hesaplarını silmeden önce Facebook verilerini indirmeye karar veren kullanıcılar tarafından fark edildi. Twitter üzerinden kullanıcılar 2016 ve 2017 yılları arasında Android cihazlarından alınan verilerin yer aldığı Facebook verilerini paylaştı.

iPhone kullanıcıları bundan etkilenmedi

Apple’ın sıkı gizlilik denetimlerinden dolayı iPhone kullanıcıları bu olaydan etkilenmedi. Bu olaydan sadece Android cihazlarının etkilenmiş olması Android’in savunmasız yönlerini de ortaya çıkardı. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Google da Android kullanıcılarından lokasyon verilerini toplamıştı.