Facebook ID’niz Dark Web’te Ne Kadar Ediyor?

Dark Web üzerinde Facebook ID’niz $5.20 ve Google ID’niz sadece $1 ediyor.

fb-id

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalar Facebook’un veri satmasıyla çalkalanmıştı. Facebook kullanıcılarına ait özel verilerin Dark Web’te de satışa çıkarıldığı belirlendi.

Daha öncesinde de Facebook kullanıcılarının özel bilgileri Dark Web üzerinden satılıyordu. Ancak günümüzde sosyal güvenlik numaraları veya sürücü belgesi numaraları gibi hayati önemdeki veriler de dahil olmak üzere birçok kişisel veri sadece 5.20 dolara satılıyor. Evet, hayati bilgileriniz işte bu kadar ucuza alıcı buluyor.

Fractl’nin raporuna göre kullanıcının gizli bilgileri, yani kısacası gizliliği oldukça ucuz. Fractl Dram, Point ve Wall Street Market gibi Dark Web marketlerinin nabzını tutan ve değerlendiren bir pazarlama firmasıdır.

Fractl tarafından yapılan açıklamada şu sözler yer alıyordu:

Dark Web üzerinde sosyal medya kullanıcılarına ait adları, fatura adreslerini, anne kızlık soyadlarını, sosyal güvenlik numaralarını, doğum tarihlerini ve diğer birçok kişisel verilerini içeren listeler bulduk.

Fractl’nin araştırmalarına göre bir kişinin Facebook bilgileri Dark Web üzerinde 5.20 dolardan satılıyor. Bu bilgileri bilgisayar korsanları kolayca satın alabilir ve çeşitli dolandırıcılıklar için kullanabilir. Facebook hesabına oranla oldukça pahalı satılan başka bir hesap ise PayPal hesabı. PayPal hesapları Dark Web’te 247 dolara alıcı buluyor.

image