Hindistan Hükümetinden Fidye İsteniyor

Bilgisayar korsanları Hindistan devletinin elektrik faturası kayıtlarını ele geçirdi ve fidye talep etti.

india

Panchkula’daki Uttar Haryana Bijli Vitran Nigam (UHBVN) elektrik tesislerinin AMR (automatic meter reading system) sistemi kim olduğu bilinmeyen bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı.

The New Indian Express’in (TNIE) raporuna göre bilgisayar korsanları UHBVN’nin bilgisayar sistemlerinden fatura verilerini çaldıklarını bildirdi ve dosyaların şifresini çözmek için Bitcoin olarak fidye talep etti. İstenilen fidyenin yaklaşık miktarı ise 153.800 dolar civarında.

Haryana’daki iki büyük güç sağlayıcısından biri olan UHBVN Haryana bölgesindeki elektrik faturalandırmasını sağlıyor. Raporlara göre siber saldırı 21 Martta gece yarısında gerçekleşti ve yaklaşık 17 dakika sürdü. Saldırı sonunda UHBVN merkez ofis bilgisayarlarında bir fidye mesajı görüntülendi.

TNIE’nin haberine göre 22 Mart sabahı ofis bilgisayarları açıldığında ekranlarında fidye talebi görüntülendi. Saldırı tespit edildikten kısa bir süre sonra ilgili yetkililer ve IT çalışanları tam bir sistem taraması gerçekleştirdi ve veritabanlarının şifrelenmiş olduğunu belirledi.

Saldırıya uğrayan ARM sistemi Tata Consultancy Services Ltd. (TCS) tarafından kuruldu, işletildi ve yönetildi. Bahsi geçen sistem 2011 yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren toplam 9 farklı ilde bu sistem kullanılmaya başlandı.

Haryana Polisinin açıklamasına göre polis departmanındaki siber güvenlik uzmanları hali hazırda olayı araştırmaya ve bilgisayar korsanlarını belirme çalışmalarına devam ediyor. Yetkililere göre faturalama sisteminin yedekleri bulunuyor. Bu sebeple tüketicilerin faturaları saldırıdan etkilenmedi ve herhangi bir veri kaybı yaşanmadı.