Google’dan Kripto Para Madenciliğine Tepki

Google, kripto para madenciliği yapan eklentilerini Chrome web marketinden kaldırdı.

header

İnternet kullanıcılarının bilgisi dışında gerçekleştirilen kripto para madenciliğini önlemek için ilk adımı Google attı. Google bundan böyle web mağazasına gönderilen Chrome uzantılarının kripto para madenciliğini yapıp yapmadığını kontrol edecek ve tespit ettiği uzantıları engelleyecek.
Kripto paraların popülerleşmesiyle birlikte kripto para madenciliği de oldukça yaygın hale geldi.

Geçtiğimiz aylarda Rus nükleer silah laboratuvarında ve binlerce hükümet web sitesinde kripto para madenciliği yapan yazılımlar bulunmuştu. Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre de dünya üzerindeki yarım milyondan fazla bilgisayarda kullanıcıları haberi olmaksızın kripto para madenciliği yapılıyor.

image

Chrome web mağazasında kripto paralarla ilgili olan eklentilerin %90’ından fazlası belirlenen yeni kurallara uymadığı için Google bunların hepsini yasaklama kararı aldı. Yapılan açıklama ise şöyle:

Bugünden itibaren Chrome web mağazası cryptocurrency adını içeren eklentileri kabul etmeyecek.

Google’ın kripto paralara karşı attığı ilk adım bu değil. Daha önceleri de kripto para birimleri ile ilgili reklamları yasaklayacağına dair planlarını duyurmuştu. Google yaptığı açıklamada sorunun kripto paralar olmadığı, bu paraları kötüye kullanan kişileri engellemek olduğunu belirtmişti.