Finlandiya’da Büyük Veri Sızıntısı

Yerel basında çıkan haberlere göre 130 binden fazla Finlandiyalı vatandaşın verileri sızdırıldı.

header

Finlandiya İletişim Düzenleme Kurumunun (FICORA) yaptığı açıklamaya göre Helsinki’deki Yeni İş Merkezi (Helsingin Uusyrityskeskus) tarafından kontrol edilen bir web sitesinde büyük çaplı veri ihlali yaşandı. Bahsi geçen Helsingin Uusyrityskeskus firması girişimcilere iş danışmanlığı sağlayan ve doğru iş planları oluşturmalarına yardımcı olan bir firma.

Kim olduğu bilinmeyen bilgisayar korsanları liiketoimintasuunnitelma.com web sitesini hacklemeyi başardı ve web sitesinde herhangi bir şifreleme olmaksızın düz metin olarak saklanan 130.000’den fazla kullanıcıya ait adları ve parolaları çaldı.

3 Nisanda yaşanan saldırı anlaşıldı ve web sitesi “bakım altında” yazısı ile birlikte çevrimdışı edildi. Bilgilendirme sayfasında yaşanan saldırı ile alakalı basın açıklaması da bulunuyor.

Saldırıya maruz kalmış ve bu saldırının dezavantajlarından etkilenebilecek tüm müşterilerimizden özür dileriz. Ne yazık ki henüz tam olarak kaç kişinin etkilendiğini bilmiyoruz. Biz polisle gerekli iletişimi sağladık. Firmamızın bakımı ve güvenliği uzun zamandır partner firmalarımızdan birinin sorumluluğundaydı. Ne yazık ki alınan önlemler bu saldırıyı engellemeye yetmedi. Bu kısmen bizim hatamız ve yaşanacak her şeyden biz sorumluyuz.

Yaşanan siber saldırı Helsinki polisine bildirildi. Firmaya ait web sitesi tekrar çevrimiçi olduğunda kullanıcıların parolalarını değiştirmeleri şiddetle tavsiye ediliyor.