Facebook Sizin Bilgilerinizi Paylaştı mı?

Facebook’un sizin bilgilerinizi Cambridge Analytica ile paylaşıp paylaşmadığını biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız öğrenmek için haberin devamına bakabilirsiniz.

header

Uzun zamandır gündemi meşgul eden Cambridge Analytica olayından sonra Facebook’un mesajlarımızı, fotoğraflarımızı, dosyalarımızı ve Facebook Messenger üzerinden gönderdiğimiz daha birçok veriyi taradığını öğrendik. Ayrıca Android kullanıcılarının SMS günlüklerini de topladığı yakın bir zamanda ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg bir açıklama yaptı ve bir veri madenciliği şirketi olan Cambridge Analytica’nın 50 milyondan fazla Facebook profiline eriştiğini belirtti. Ancak yeni araştırmalara göre profiline ulaşılan kullanıcıların sayısı 87 milyon civarında.

Bu skandal o kadar ciddi bir skandal ki WhatsApp kurucusu da dahil olmak üzere birçok kişi herkesi Facebook profillerini silmeye davet etti. Bu radikal adımı atmadan önce verilerinizin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını bilmek ister misiniz?

Birkaç gün önce Facebook yaptığı açıklamada veri ihlalinden etkilenen her bir kullanıcıyla birebir iletişim kurulacağını duyurmuştu. Ancak verilerinize erişilip erişilmediğini öğrenmenin başka bir yolu daha var.

Facebook sonunda bu konunun ciddiyetini anlamış olmalı ki kullanıcıları bilgilendirmek için yeni bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde Facebook kullanıcıları verilerinin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenebiliyor. Şu adımları izleyerek siz de öğrenebilirsiniz;

  • Kullandığınız tarayıcıdan Facebook hesabınıza giriş yapın.
  • Daha sonra bu linke tıklayın. (Merak etmeyin, bu link sizi Facebook’un resmi sayfasına yönlendirecek, üçüncü parti bir link değil)
  • Linke tıkladığınızda karşınıza “Bilgilerimin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını nasıl anlayabilirim?” adlı bir sayfa gelecek. Bu sayfada verilerinizin paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenebilirsiniz.