PUBG Oynatan Yeni Ransomware

Keşfedilen yeni bir ransomware türü hedef cihazdaki dosyaları şifreliyor ve kurbanlardan PUBG adlı oyunu oynamalarını istiyor.

header

Her gün en az bir yeni zararlı yazılım keşfedilirken, keşfedilenler arasında en ilginçlerinden biri olan bu fidye yazılım kurbanlardan fidye istemek yerine PUBG adlı oyunu oynamalarını istiyor.

Bildiğiniz üzere fidye yazılımlar hedef cihazdaki verileri şifreler ve sonrasında şifreyi vermek için kurbanlardan fidye talep eder. Genellikle bu fidye cryptocurrency cinsinden talep edilir.

Ancak bulunan bu son fidye yazılımda verilerinizi geri almak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok. Verilerinizi geri almak için tek yapmanız gereken PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) adlı oyunu 1 saat boyunca oynamak.

Bahsi geçen fidye yazılımı keşfeden MalwareHunterTeam bu fidye yazılımın fidye notunu da paylaştı:

Dosyalarınız PUBG Ransomware tarafından şifrelendi! Ama endişelenmeyin! Verilerin kilidini açmak zor değil. Sizden para istemiyorum. Sadece 1 saat boyunca PUBG oynayın.

image

Görünüşe göre PUBG fidye yazılımı sadece Windows kullanıcılarını hedef alıyor. Ayrıca tehlikeli olarak değerlendirilebilir mi emin değiliz çünkü oyunu oynayıp oynamamak bile kurbanın seçimi. Oyunu oynamak istemeyen kurbanlar fidye mesajında belirtilen “Geri Yükleme Kodunu” kullanabilir.