Chrome’da Sahte Ad Blockler

20 milyondan fazla Google Chrome kullanıcısının sahte Ad Blockler yüklediği belirlendi.

header

Ad Blocklerlar yani reklam engelleyicileri bir web sitesi sahibi için kazanç kaybı anlamına gelirken, normal kullanıcılar için hayat kurtarıcı olarak değerlendirilebilir. Çünkü reklam engelleyiciler normal kullanıcıları pop-up reklamlardan ve reklam olan birçok siteyi engelleyerek temiz bir internet sağlar.

Bilindiği üzere Google birçok yenilikçi uygulamaya ve ürüne ev sahipliği yapıyor. Ancak bu öncülüğüne rağmen teknoloji devi zararlı yazılımlardan ve diğer saldırılardan korunma konusunda oldukça zayıf. Google’ın bu zayıf tarafı milyonlarca cihaz üzerinde kullanılan Chrome tarayıcısı için de geçerlidir.

Ne yazık ki sahte tarayıcı uzantıları uzun bir süredir çevrimiçi hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu sahte uzantıların en önemli örneklerinden biri ise 10 milyondan fazla kullanıcısı olan “Google Chrome için AdRemover” adlı uzantıdır.

Adguard araştırmacıları tarafından yapılan incelemede bahsi geçen uzantının kurbanlara ait request kaydını .txt dosyası olarak tuttuğu belirlendi.

Şikayetler sonrasında birkaç adet zararlı uzantı kaldırılmış olsa da hala birçok zararlı AdBlocker uzantısı Google Chrome markette bulunuyor. Bu zararlı uzantıların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

image

  • Webutation (30.000’den fazla kullanıcı)
  • HD for YouTube (400.000’den fazla kullanıcı)
  • Adblock Pro (2 milyondan fazla kullanıcı)
  • uBlock Plus (8 milyondan fazla kullanıcı)
  • AdRemover for Google Chrome (10 milyondan fazla kullanıcı)

Adguard bu sahte ve zararlı uzantılar hakkında Google’ı bilgilendirdi. Google’ın yakın bir zamanda bu uygulamaları marketinden kaldırması bekleniyor. Ancak eğer siz bu uygulamalardan birini şu anda kullanıyorsanız derhal kaldırmanızı öneririz.