YouTube Canlı Yayınında 2 Milyon Dolar Çalındı

Dünya çapında tanınan bir YouTube vloggerı olan Ian Balina canlı yayın esnasında 2 milyon dolar çaldırdı.

header

Ian Balina, YouTube canlı yayınları yoluyla cryptocurrency ICO’larını (initial coin offerings) gözden geçirmesiyle biliniyor. Ne yazık ki bu başarılı YouTuber 2 milyon dolarının çalındığı bir siber suçun kurbanı oldu.

Olayın yaşandığı gün Balina yayın akışıyla meşgulken izleyicilerden biri Balina’nın sahip olduğu bütün tokenların çalındığı fark etti. Bu kullanıcı gördüğünü Balina’ya yorum bırakarak bildirmeye çalıştı ancak yorumu fark edilmeden geçti. Yorum şöyleydi:

Ian, birinin bütün tokenlarını kendi hesabına aktardığını biliyor muydun?

Bu yorumdan yaklaşık 15 dakika sonra Balina’nın yayını aniden sonra erdi ve kendisi tarafından yapılan açıklamada bu ani çıkışın sebebinin bir elektrik kesintisi olduğu belirtildi. Balina elektrik kesintisinden sonra bilgisayarının fişini çekti ve 2 saat kadar açmadı.

Tahminlere göre Ian’ın Gmail hesabının kurtarma e-postası olan eski okul e-postası hacklendi ve bu sayede bahsi geçen siber saldırı gerçekleştirildi. Ian daha önce okuldan bir e-posta aldığını ve hesabıyla ilgili bir problem olduğunu belirtti. Sorunu çözmek için okulun güvenlik ekibiyle çalışan Ian işin çok uzun süreceğini anlayınca o e-posta adresini kullanmamayı tercih etti ve e-postayı öylece bırakıp başka bir e-posta adresi ile yoluna devam etti.
Ian tarafından yapılan açıklama şöyle:

Parolalarımın şifrelenmiş hallerini Evernote üzerinde kayıtlı tutuyordum. Muhtemelen birileri eski okul e-postamı hackledi, daha sonra Google adresime ulaştı ve en sonunda da Evernote’uma ulaştı.

Ian kaybettiği parayı düşünmediğini ve bunu yapan kişinin bulunmasını istediğini belirtti. Yaşadığı bu olaydan çıkardığı bir ders olduğunu da ekledi. Ian tarafından yapılan son açıklama ise şöyle:

Suçlu tutuklandığı zaman her şeyi konuşmaya hazır olacağım. Bunu kimin yaptığını belirledik. Bilindiği kadarıyla başka kripto para zenginleri de aynı kişi tarafından saldırıya uğradı. Şu anda FBI ile birlikte çalışıyoruz ve konu hakkında söyleyebileceğim tek şey bu. Vergi kaçırmak için bu şekilde bir oyun oynadığıma dair iddialar tamamen gülünç. Bu yalan haberleri yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.