Yüz Tanıma Sistemleri Ne Kadar Başarılı?

Kolluk kuvvetleri yüz tanıma sistemini kullanarak 60.000 kişilik grup içerisinde bir şüpheliyi tespit etmeyi başardı. Bu yüz tanıma sistemlerinin başarısını kanıtlar mı?

face-recognition

Güneydoğu Çin’de polis kuvvetleri bir şüpheliyi 60.000 kişi arasından bulmak için yüz tanıma teknolojisini kullandı. 60.000 kişilik grup Jacky Cheung adlı bir şarkıcının konseri için toplanmıştı. Bahsi geçen konser Jiangxi eyaletindeki Nanchang’da yapıldı.

Aranan şüpheli yüz tanıma teknolojisi sayesinde binlerce katılımcının arasından ayırt edilebildi. Sonuçlar hem dünya için hem de polisler için şaşırtıcı oldu çünkü kimse yüz tanıma teknolojisinin bu kadar iyi çalıştığına inanmıyordu. Polis yaptığı açıklamada şüphelinin tam adını paylaşmadı ancak soyadının Ao olduğu belirtildi.

Honggutan polis memuru Li Jin’e göre 31 yaşındaki şüpheli birçok finansal suçtan aranıyordu. Polis şüpheliyi tutuklamak için yanına gittiğinde şüpheli şok olmuştu çünkü kendisini etraftaki binlerce insanın arasında güvende hissediyordu.

Şüpheli konser salonunun girişinde, biletlerin kontrol edildiği yerdeki güvenlik kameraları tarafından tespit edildi.

Eşiyle birlikte konsere gelen şüphelinin yakalandıktan sonra söylediği sözler ise şunlar:

Eğer yakalanacağımı bilseydim, konsere hiç gelmezdim.

Çin polisi yüz tanıma teknolojisini en aktif kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Bu olaydan önce yüz tanıma teknolojisi sayesinde en az 25 şüpheli daha tutuklanmıştı. Yüz tanıma teknolojisinin bütün ülkelerde yaygın olarak kullanılması ve teknolojinin geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor.