Careem Hacklendi

Uber’in en büyük rakiplerinden olan Careem hacklendi. Toplamda 14 milyon müşteri ve sürücü verisi çalındı.

careem

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli devasa firma Careem siber saldırıya uğradı. Bu saldırının sonucunda toplam 14 milyon kişiye ait kişisel veriler çalındı.

Bilindiği üzere Careem Orta Doğuda, Güney Asyada ve Kuzey Afrikada Uber’in en büyük rakibi. Şirket toplam 13 ülkede, 80 şehirde faaliyet gösteriyor ve 2017 yılında şirketin değeri 1.2 milyar dolar olarak açıklandı.

Ne Oldu?

Careem tarafından yayınlanan blog yazısında şu sözler yer alıyor:

14 Ocak 2018’de bilgisayar korsanlarının bilgisayar sistemlerimize yetkisiz erişim sağladığını ve verilerimizi çaldıklarını fark ettik. 14 Ocak 2018 tarihinden sonra Careem’e üye olan müşterilerimiz ve sürücülerimiz bu saldırıdan etkilenmedi.

Hangi Veriler Çalındı?

Yine Careem tarafından yayınlanan blog yazısına göre çalınan veriler arasında müşterilerin adları, telefon numaraları, e-posta adresleri ve sürüş bilgileri yer alıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartı bilgilerine ve parolalara erişildiğine dair herhangi bir kanıt bulunamadı. Ancak her ihtimale karşı kurbanların şüpheli faaliyetler için banka hesaplarını ve kredi kartlarını yakından incelemeleri gerekiyor. Ayrıca şirket müşterilerine parolalarını değiştirmelerini de öneriyor.