Google Gmail’i Yeniliyor!

Google Gmail’i tamamen yenilemeye karar verdi.

gmail

Google 1,4 milyardan fazla kullanıcıya sahip Gmail hizmetine büyük bir güncelleme getiriyor. Bu güncelleme Gmail tarihinin en büyük ve en önemli güncellemesi olabilir.

E-posta hizmetinin bu devasa yeni sürümü Gmail’i daha akıllı, güvenli ve kullanımı kolay hale getirecek. Aynı zamanda gizli mod, çevrimdışı destek ve e-posta erteleme gibi birçok özellik sunuluyor.

Bu özelliklere kısaca göz atalım.

Güvenlik ve Gizlilik için Yeni ‘Gizli Mod’ Özelliği

image

Hacklenme veya iletilme korkusu sebebiyle hassas dokümanlarınızı e-posta yoluyla göndermekten çekiniyor musunuz?

Gmail’in yeni özelliği sayesinde artık e-postanın alt kısmındaki kilit simgesine tıklayıp gizli modu etkinleştirebilirsiniz. Bu mod sayesinde e-postanızı gönderirken bir dizi ek güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz.

1) Kendini Yok Eden E-Postalar: Bu özellik sayesinde kendinizin belirlediği bir süre sonrasında gönderdiğiniz e-posta kendi kendini yok ediyor. Bahsi geçen süreyi 1 gün ile 5 yıl arasında istediğiniz bir zamana ayarlayabiliyorsunuz.

2) İletilemeyen E-Postalar: Gizli modun özelliklerinden biri ise yolladığınız e-postanın başkasına iletilip iletilemeyeceğini seçebiliyor olmanız. Eğer bu özelliği aktif ederseniz sizin yolladığınız e-posta başkasına iletilemiyor.

3) E-Postalar için İki Adımlı Kimlik Doğrulama (2FA): Eğer gerçekten paranoyaksanız, tek bir e-posta için bile 2FA’yı aktif edebilirsiniz. Böylece alıcıların e-postayı açmak için kendilerine gönderilecek SMS’teki şifreyi girmeleri gerekecek.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün özellikler Gmail kullanmayan kişilere e-posta gönderildiğinde de çalışıyor. Gmail hizmetini kullanmayan kişilerin bu e-postaları görüntüleyebilmesi için bir bağlantıya tıklaması gerekiyor.

Yeni Özellikler Sayesinde Önemli E-Postalarınızı Gözden Kaçırmayacaksınız

image

1) E-Posta Erteleme: Google artık e-postaları erteleme özelliği sunuyor. Bu sayede e-postalarınızı yanıtlarken daha düzenli bir ortama sahip olabileceksiniz. Bir e-posta için erteleme özelliğini aktif ettiğinizde seçtiğiniz gün ve saatte o e-posta tekrar gelen kutunuza düşer.

2) Bildirimler: Erteleme özelliğini kullandığınızda sizin belirlediğiniz tarihte Google size gerekli bildirimleri gönderir. Gmail sizin e-postalarınızın öncelik sıralamasını belirleyip, sizi bilgilendirmek için yapay zeka kullanıyor.

3) Akıllı Yanıtlar: Gmail belirli tiplerdeki e-postaları hızlıca yanıtlayabilmeniz için akıllı yanıtları kullanıyor. Akıllı yanıtlama özelliğini isterseniz tamamen kapatabiliyorsunuz.

Verimliliği Arttıran Diğer Özellikler

image

1) Çevrimdışı Mod: Şimdiye dek Gmail’i internet olmadan kullanmak için üçüncü parti bir eklenti kullanmamız gerekiyordu. Ancak yeni güncellemeden sonra Gmail için çevrimdışı mod aktif edilecek. Bu sayede uçuş sırasında bir e-postaya yanıt yazabilirsiniz ve internet bağlantınız geri geldiğinde Google sizin yerinize gönderme işlemini gerçekleştirir.

2) Yüksek öncelikli Bildirimler: Bu özellik sayesinde Gmail sizin için önemli olduğunu düşündüğü e-postalar için özel bildirimler yollar.

3) Tek Tuşla Abonelikten Çıkma: Artık Gmail yanıt vermediğiniz reklamları ve diğer toplu e-postaları ayırt edebilecek ve size abonelikten çıkmak isteyip istemediğinizi soracak. Eğer çıkmak isterseniz yapmanız gereken tek şey bir butona basmak! Abonelikten çıkmayı kabul ettikten sonra Gmail nasıl iptal edebileceğinize dair bilgileri size gösteriyor veya bu kaynaktan gelen e-postaları size sormadan sürekli siler.

4) Kimlik Avı Koruması: Google sürekli kimlik avını engellemek için çalışıyor. Yine bu önlemlerinden biri olarak e-posta hizmetinde kullanıcıların farkındalığını arttırmak amacıyla daha fazla bilgilendirme bulunacak.

Yeni Gmail’i denemek için yapmanız gereken tek şey ayarlar kısmından ‘Yeni Gmail’i dene’ butonuna basmak.

image