Otoyoldaki Tabelalar Hacklendi

Birisi otoyoldaki tabelaları hackleyip tabeladaki yazıları “Hail Hitler” olarak değiştirdi.

header

Cuma günü gece saat 02:30’da Arizona otoyolundaki tabela kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından saldırıya uğradı ve saldırı sonucunda tabelaya “Hail Hitler” yazısı yerleştirildi.

Pinal Şerif Ofisine (PCSO) göre bahsi geçen saldırı bir sürücünün polisi arayıp, durumu anlatmasıyla ortaya çıktı. Tabelanın hacklendiğini öğrenen yetkililer önce otoyoldaki tabelayı kapatmaya çalıştı ancak tabela bunun için şifre talep etti. Yetkililer bu şifreyi bilmiyorlardı.

ABC15’in haberine göre PCSO yetkileri MBC’den (otoyol tabelasının sahibi firma) “Hail Hitler” yazısı tabeladan kaldırılana kadar tabelanın fiziksel olarak saklanması talebinde bulundu.

image1

PCSO’nun temsilcisi Navideh Forghani yaşanan saldırıyı KVOA-TV’ye verdiği demeçte doğruladı ve şu sözleri ekledi:

Ne yazık ki tabeladaki yazıyı yoldan geçen birkaç sürücü gördü.

Yaşanan bu olay trafik tabelaların hacklenmesiyle alakalı ilk olay değil. Daha önce de Georgia’daki bir trafik tabelası hacklenip “F**k the Police” ve “No tears for dead cops” yazıları yazılmıştı.

Özellikle Amerika’nın birçok eyaletinde trafik tabelalarını hackleyip, nefret söylemlerinde bulunmak oldukça popülerleşti. Siber suçluların sık sık trafik tabelalarını ve billboardları hedef aldığını son birkaç yıldır haberlerden takip edebiliyoruz.

Bu linke tıklayarak tabelalarla ilgili 24 farklı (ve kimine göre komik) siber saldırıyı inceleyebilirsiniz.