Twitter Parolanızı Değiştirin!

Twitter 330 milyon kullanıcısına parolalarını değiştirmelerini öneriyor.

header

Henüz Twitter’ın herhangi bir ihlal veya kötüye kullanım yaşadığına dair kanıt bulunamadı ancak Twitter önlem olarak bütün kullanıcılarından parolalarını değiştirmelerini istiyor.

İddialara göre Twitter’da bulunan bir bug, kullanıcılara ait parolaları düz metin halinde açığa çıkardı. Bahsi geçen bu olay henüz bir iddiadan ibaret olsa da Twitter önlem olarak bütün kullanıcılarını uyarıyor.

Twitter sisteminde bulunan bugın varlığını doğruladı ancak yürütülen soruşturma sonucunda bu problem yüzünden herhangi bir ihlal yaşanmadığı belirlendi. Ancak yine de kullanıcıların “fazla tedbirden zarar gelmez” diye düşünerek, parolalarını değiştirmeleri önerildi. Ayrıca sadece Twitter parolası değil aynı zamanda Twitterrific ve TweetDeck gibi üçüncü taraf uygulamalarda da parolalar değiştirilmeli.

Twitter’a göre sistemdeki hata kullanıcı parolalarının rastgele karakterlerle maskelendiği işlemde meydana geldi. Bu hata sayesinde normalde maskelenerek saklanan parolalar, düz metin halinde loglandı. Twitter’a göre bahsi geçen hata Twitter ekipleri tarafından tespit edildi ve açıkta kalan parolalar derhal kaldırıldı. Bu hata ile ilgili araştırmalar hala devam ediyor.

Henüz kaç Twitter kullanıcısının parolasının açığa çıktığı ve ne kadar süre açıkta bırakıldığı bilinmiyor. Ancak tahminlere göre bu sayı milyonları buluyor.