Ünlü Bilgisayar Korsanı Yakalandı

200’den fazla firmayı hackleyen ve çaldığı verileri Dark Web üzerinde satan bilgisayar korsanı sonunda yakalandı.

header

İngiliz polisi tarafından tutuklanan Grant West adlı bilgisayar korsanı internet üzerinde “Courvoiser” olarak tanınıyor. 26 yaşındaki bilgisayar korsanı Apple, Asda, Uber, Just Eat, Groupon ve Nectar gibi 200’den fazla ünlü firmayı hacklemesiyle biliniyor.

Grant West bahsettiğimiz bu ünlü firmaların güvenliğini ihlal etmekle kalmayıp, aynı zamanda ele geçirdiği bilgileri Dark Web’teki AlphaBay pazarında sattı.

200’den fazla firmayı nasıl hacklediğine bir örnek olarak Just Eat davasını gösterebiliriz. Just Eat davasında Grant West kız arkadaşının dizüstü bilgisayarını kullanarak çalışanlara anket gibi gözüken phishing e-postaları gönderdi. Yolladığı phishing e-postaları sayesinde 165.000 Just Eat müşterisinin bilgilerini ele geçirmeyi başarıp, bu bilgileri Dark Web marketlerinde satışa çıkardı.

Peki Grant West sattığı verilerden kazandığı paralarla ne yaptı? Çaldığı milleri kullanarak Amerika’ya seyahat etti, çaldığı kredi kartı bilgilerini kullanarak farklı yerlerde kumar oynadı, kazandığı parayla birçok lüks araç satın aldı ve daha birçok lüks sayılabilecek şeye para harcadı.

image1

Grant West ve Kız Arkadaşı Tutuklandı

Grant West Eylül 2017’de Wales’ten Londra’ya first class tren biletiyle seyahat ederken yakalandı. Metropolitan Polisinin yürüttüğü gizli bir operasyon sonucunda yakalanan Grant West, yakalandığı esnada dizüstü bilgisayarından Dark Web’in marketlerinde dolaşıyordu.

Polisin siber suç birimi Grant West’in Sheppey Adası’ndaki karavanını da ele geçirdi. Grant West’in karavanında 63.000’den fazla kullanıcıya ait kredi kartı bilgileri ve 75 milyondan fazla kullanıcı giriş bilgisi bulunduğu bir SD kart bulundu. Aynı zamanda karavanda $676,773 değerinde Bitcoin ve $33,838 civarında nakit para bulundu.

image2

Grant West ile birlikte 26 yaşındaki kız arkadaşı Rachael Brookes de tutuklandı.