Blizzard’a Saldıran Kişi Tutuklandı

Blizzard’ın popüler oyunu World of Warcraft’a DDoS saldırısı gerçekleştiren bilgisayar korsanı tutuklandı.

header

Romanyalı bir bilgisayar korsanı günümüzden çok önce, 2010 yılında, Blizzard’ın World of Warcraft oyununun Avrupa sunucularına DDoS saldırısı gerçekleştirmişti.

Bükreşli 38 yaşındaki Calin Mateias bu yılın Şubat ayında korumalı bir bilgisayara kasıtlı olarak zarar vermekten dolayı suçlu bulundu.

Suçunu itiraf ettiği için Mateias, Blizzard Entertainment’a 30.000 dolar tazminat ödedi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Bölge yargıcı tarafından da hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre Mateias, başka World of Warcraft oyuncuları ile yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu oyunun sunucularına 2010 yılının Şubat ve Eylül ayları arasında DDoS saldırıları gerçekleştirdi. Bu saldırılar yalnızca oyun sunucularını bozmakla kalmadı, aynı zamanda başkalarının oyun oynamasını da engelledi.

image

Mateias 2011 yılında suçlu bulunmasından sonra, 20 Kasım 2017’de Romanya tarafından ABD’ye iade edildi. Bilindiği kadarıyla bu olay Mateias’ın ilk suçu değil.

Örneğin 2004 yılında 5 diğer kişiyle birlikte dünyanın en büyük teknoloji distribütörlerinden olan Ingram Micro’dan 10 milyon dolardan fazla para çalmakla suçlanmıştı. Ancak bu suçlamalar daha sonra yetkililer tarafından düşürüldü.