Apple’dan iOS 11.4 Güncellemesi

Apple’ın iOS 11.4 güncellemesi, apple cihazların firmalar tarafından kırılmasını engelleyebilir.

header

Apple bugünlerde iPhone ve iPad cihazları için iOS 11.4 Beta güncellemesini test ediyor. İddialara göre bu güncelleme Apple cihazların güvenliğini arttırmayı ve cihazları fiziksel tehditlerden korumayı amaçlıyor. Yani GrayShift ve Cellebrite gibi üçüncü parti firmalar istek üzerine iPhone ve iPad’leri kıramayacak.

Elcomsoft’a göre iOS 11.4 güncellemesi sayesinde Apple cihazlar kilitliyken USB Restricted Mode (USB Sınırlı Modu) devreye girecek.

Elcomsoft tarafından incelenen Apple dokümanına göre cihazların güvenliğini arttırmak için USB Restricted Modu’u gelecek ve bu mod sayesinde Apple cihazların kilitliyken USB aksesuarla iletişim kurması için bazı gereksinimleri yerine getirmeniz gerekecek. Örneğin cihaz kilitliyken yalnızca Apple tarafından üretilen USB aksesuarlarını kullanmanız gerecek veya en az haftada bir istenen güvenlik adımlarını (parola girmek vs) yerine getirmeniz gerekecek.

GrayShift gibi firmalar Apple cihazları kırmak için USB bağlantı kullandıkları için bu güncellemeden sonra işleri eskisi kadar kolay olmayacak. Yakın bir zamanda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Bürosu’nun isteği üzerine kırılan Apple cihazlar için GrayShift cihaz başına $15.000 talep etmişti.

image1

Elcomsoft tarafından yapılan açıklama şöyle:

Güncelleme henüz beta sürümünde olduğu için çok net bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak testlerimize göre Apple bir cihaz 7 gün boyunca herhangi bir şekilde (biyometrik veya parola ile) açılmadıysa USB girişi bağlantı amaçlı kullanılamayacak. Sadece şarj amaçlı kullanılabilecek.

iOS 11.4 güncellemesi geldikten sonra Cellebrite gibi üçüncü taraf firmaların hala işlev görüp görmeyeceği için merak konusu.